La Confluence w Lyonie od początku XXI wieku przechodzi proces intensywnej rewitalizacji. Posindustrialne przestrzenie zamienianie są w biurowce, mieszkania i obiekty kultury. Celem jest stworzenie najbardziej nowoczesnej i wychylonej w przyszłość części miasta. Dzięki temu panuje tu atmosfera przyzwolenia na różnego typu eksperymenty łączące ekologię, architektoniczną śmiałość i zrównoważenie rozwoju.
Dawne magazyny handlowe pełniące rolę lokalnej hurtowni powstały w latach 50. XX wieku. Na szkołę wybrano halę oznaczoną numerem H3. Uznano, że jej konstrukcja opierająca się na racjonalnym i funkcjonalnym układzie ułatwi tworzenie otwartej, przestronnej i jednocześnie w pełni bezpiecznej szkoły. Jednym z głównych wyzwań stawianych architektom było dobre wykorzystanie istniejących zasobów budowlanych - tworzenie na tym, co już istnieje i może służyć w nowej roli.
Po przebudowie powstał kompleks Eugénie Brazier, który składa się z 15-klasowej szkoły podstawowej i przedszkola z 45 miejscami. Starą halę przebudowano i rozbudowano. Zachowano pierwotną morfologię budynku, a jednym z głównych materiałów stała się używana w przeszłości cegła. Charakterystyczne jest tu także zastosowanie perforowanych ścian z cegieł i naturalnej palety kolorystycznej.
W najbardziej wysuniętej na południe części budynku zlokalizowano żłobek. Szkoła podstawowa zajmuje pierwsze piętro. Od strony północno-wschodniej podwyższono budynek o dwa poziomy. W tej dobudowanej części - poza przestrzeniami szkolnymi - ulokowano części wspólne dla wszystkich uczniów - w tym stołówkę i salę gimnastyczną. W tej części budynku zlokalizowań również biura, powierzchnie logistyczne, place zabaw i inne pomieszczenia wielofunkcyjne.
Sala gimnastyczna - poza godzinami pracy szkoły - jest dostępna także dla całej społeczności lokalnej. W celu ułatwienia dostępu stworzono do niej oddzielne, bezpośrednie wejście z ulicy.
Pracownię architektoniczną Vurpas Architectes założyli architekci Philippe Beaujon, Brigitte Scharff, Julien Leclercq i ekonomista Damien Pontet. Ich ambicją jest tworzenie przestrzeni odpowiadającej ludzkim potrzebom, prowadzenie dialogu z klientami i słuchanie potencjalnych użytkowników. Dużą uwagę przykładają do jakości materiałów, z których korzystają, zapewnieniu naturalnego światła i kolorów wspierających dobre samopoczucie. Warto zauważyć, że główne projekty studia dotyczącą adaptacji już istniejących przestrzeni.