Architektura MuratorRealizacjeRatusz w Konstancinie-Jeziornie otwarty

Ratusz w Konstancinie-Jeziornie otwarty

Podwarszawskie uzdrowisko wzbogaciło się o nowy ratusz projektu BBGK Architekci. Zobaczcie pierwsze zdjęcia obiektu.

5

Według architektów nowa realizacja ma stać się impulsem dla rozwoju północnej części Konstancina, która zabudowywana jest o wiele wolniej od południowej części miasta. Budynek ma reprezentacyjny charakter; przed wejściem od strony ulicy Piaseczyńskiej został stworzony uporządkowany plac. Obiekt jest w większości parterowy - jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje, zwieńczone wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Układ funkcjonalny budynku skupiony jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego i wewnętrznego.

Ratusz w Konstancinie-Jeziornej otwarty
Fot.: Juliusz Sokołowski

Ceglana elewacja budynku nawiązuje do otaczającej zabudowy. Obiekt został zaprojektowany jako niskoenergochłonny. W zamierzeniach architektów, dzięki dużej masie ścian i stropów i redukcji przeszkleń, budynek będzie miał niskie zapotrzebowanie na chłód. Jednocześnie wszystkie przestrzenie mają być doświetlone naturalnym światłem.

Nowy ratusz pokażemy szczegółowo w jednym z najbliższych numerów "Architektury-murator".

Budynek ratusza w Konstancinie-Jeziornie Nowy ratusz został zaprojektowany jako budynek niskoenergochłonny. Przewidziano w nim m.in. przeszklenia ograniczające przenikanie promieni słonecznych, własny węzeł cieplny i system wykorzystywania wody deszczowej – o realizacji nowej siedziby urzędu miasta w Konstancinie piszą jej współautorzy Wojciech Kotecki i Jacek Wochowski.