Schody do nieba przy Dworcu Centralnym w Rotterdamie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. © Ossip van Duivenbode

Schody do nieba przy dworcu Rotterdam Centraal

2016-05-17 15:48

Tymczasowa instalacja z rusztowań prowadzi na dach sąsiadującego z dworcem gmachu kina Kriterion. Obiekt powstał według projektu pracowni MVRDV.

Rotterdam to miasto, którego centrum uległo w czasie II wojny światowej znacznym znieszczeniom. Upływające właśnie 75 lat odbudowy postanowiono uczcić poprzez tymczasową instalację, która powstała tuż obok słynnego dworca centralnego (Benthem Crouwel Architects, MVSA Architects, West 8). Projekt monumentalnych schodów opracowała holenderska pracownia MVRDV.

Wysokie na 29 i szerokie na 57 metrów rusztowanie współgra z dynamiczną formą pobliskiego dworca. Prowadzi na dach gmachu Groot Handelsgebouw, uznawanego za jeden z najlepszych przykładów powojennej odbudowy w Holandii. Ze szczytu można podziwiać panoramę miasta, ale imponujący widok na Rotterdam to nie jedyna nagroda za poniesiony trud wspinaczki. Na górze, na mieszkańców czeka bar oraz otwarte specjalnie z tej okazji, popularne w latach 60-tych kino Kritetion, w którym znów będzie można oglądać filmy.

Schody animują dach i pozwalają wyobrazić sobie kolejną warstwę urbanistyki w Rotterdamie. Byłoby dobrze, gdyby zostały tu na stałe - mówi Winy Maas, współzałożyciel pracowni MVRDV.

Choć projekt jest oryginalnym pomysłem architektów z MVRDV, jego autorzy przypominają inną tymczasową klatkę schodową w mieście. W 2005 roku, z okazji Biennale Architektury w Rotterdamie, według koncepcji Adriaana Geuze’a i pracowni West 8, powstało podobne rusztowanie, prowadzące na dach zabytkowego budynku Las Palmas.