Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Siedziba firmy All Windows w Nysie, proj. k2w architekci; fot. Tomasz Zakrzewski
Nysa to niewielkie miasto, położone 20 km od granicy z Czechami. Historycznie zwane śląskim Rzymem, kiedyś miasto złotników, jest jednym z największych w regionie. Spacer po centrum pozwala odkryć zaułki, których atmosfera przypomina tę z włoskich miasteczek. Nysa to jednak nie tylko wspaniałe zabytki, to także miasto aktywne, szybko rozwijające się zarówno pod względem turystycznym, mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Dobrym tego przykładem jest firma All Windows (dawniej Alsecco), która w 2017 roku zleciła opracowanie projektu biurowca – zlokalizowanego w Strefie Ekonomicznej Nysy w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego – młodej pracowni k2w architekci. Projektanci podeszli do zadania pragmatycznie i matematycznie.
Na działce istniały już fundamenty wybudowane dla innego obiektu. Inwestor postanowił je wykorzystać. Wykonane było także podszybie windy oraz instalacje mediów pod płytą fundamentową. To stanowiło dane wyjściowe. Architekci stworzyli czytelny i jasny układ funkcjonalny budynku o wysokim standardzie estetycznym oraz użytkowym.
Założeniem, do którego udało się przekonać inwestora, było zapewnienie swobodnego dostępu z ul. Dubois i niegrodzenie terenu. Uwagę zwraca starannie zaprojektowany układ zieleni od frontu obiektu. Architekci w interesujący sposób zaakcentowali strefę wejścia głównego poprzez rzeźbiarski układ brył, kubicznych klocków, ułożonych w strukturę kwarcu.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”. Chcesz dalej czytać ten tekst?
Punktem wyjścia dla projektu siedziby firmy były rosnące na terenie działki kępki brzóz, które architekci postanowili zachować i wyeksponować – o realizacji pracowni James & Mau Arquitectura pisze Jerzy S. Majewski.
Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie. Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.