Architektura MuratorRealizacjeStadion miejski w Białymstoku

Stadion miejski w Białymstoku

Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.

Stadion w Białymstoku
Budynek został wzniesiony w monolitycznej konstrukcji żelbetowej; widok od ulicy Wiosennej. Fot. Daniel Chrobak
Stadion Miejski w BiałymstokuBiałystok, ul. Słoneczna 1
AutorzyKuryłowicz & Associates, architekci Stefan Kuryłowicz , Ewa Kuryłowicz (generalni projektanci), Krystyna Tulczyńska (architekt prowadząca), Piotr Kuczyński (architekt sprawdzający)
Zespół projektowyarchitekci Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński, Grzegorz Szymański, Michał Pawlak, Magda Krześniak
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates
Architektura krajobrazuarchitekt krajobrazu Artur Bronisz
KonstrukcjaK i P, Piotr Pachowski
InwestorMiasto Białystok
Powierzchnia terenu116692.0 m²
Powierzchnia zabudowy31925.0 m²
Powierzchnia użytkowa39719.0 m²
Powierzchnia całkowita67522.0 m²
Kubatura398550.0 m³
Licza miejsc na trybunach22 386 m2
Projekt konkursowy2007
Projekt2008-2009
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjiok. 290 000 000 PLN

Stadion miejski w Białymstoku powstał w latach 70. Na jego lokalizację wybrano teren w południowej części miasta, z dwóch stron otoczony lasem. Dziś to obszar bardzo atrakcyjny, świetnie skomunikowany zarówno z centrum, jak i z głównymi trasami wyjazdowymi. Niestety sam stadion, jak wiele podobnych obiektów w całej Polsce, z czasem mocno podupadł, a w jego sąsiedztwie urządzono jeden z większych białostockich bazarów. W latach 2005-2007 poddano go jeszcze kilku doraźnym remontom, coraz bardziej stawało się jednak oczywiste, że konieczna będzie budowa zupełnie nowej areny, czego domagał się między innymi występujący w ekstraklasie klub Jagiellonia. W 2007 roku władze miasta rozstrzygnęły konkurs na projekt stadionu piłkarskiego z zadaszonymi trybunami. Zakładano wówczas, że obiekt będzie gotowy w 2012 roku, jednak za sprawą upadłości kolejnych wykonawców budowa przeciągnęła się do 2014 roku, a koszt realizacji wzrósł prawie dwukrotnie.

Stadion w Białymstoku
Widownia o dwóch strefach wysokościowych jest ukształtowana w sposób zapewniający pełną widoczność płyty boiska. Fot. Daniel Chrobak

Architekci zastosowali oszczędną formułę mieszanej konstrukcji: żelbetowe trybuny i stropy poszczególnych, w większości otwartych na zewnątrz kondygnacji opasane są rytmicznie rozstawionymi stalowymi odciągami zadaszenia, tworzącymi jednocześnie ażurową elewację. Na trybunie głównej znalazła się strefa VIP z ogrzewanymi pomieszczeniami, a także komfortowe loże Super VIP. Poza tym wykończenie obiektu jest dość skromne, choć jednocześnie nowoczesne i efektowne. Obok powstało boisko treningowe, a w zadaszonym przyziemiu parking dla VIP-ów (pozostali kibice mogą zostawić auto na rozległym placu wejściowym od strony śródmieścia).

Stadion wyposażono ponadto w pełne zaplecze do obsługi medialnej, a także różnego rodzaju imprez, również z rozbudowanym cateringiem. Niestety, przewidziany w warunkach konkursu ograniczony program, w tym brak bieżni do rozgrywania dyscyplin lekkoatletycznych, zmniejsza możliwości jego wykorzystania. Być może jednak deficyt ten uzupełni planowana w pobliżu hala widowiskowo- -sportowa (projekt konkursowy: Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne, 2012).

Stadion w Białymstoku
Przestrzeń komunikacyjna pod konstrukcją trybun; budynek z trzech stron otoczony jest wysoką zielenią. Fot. Daniel Chrobak

Założenia autorskie

Inspiracją dla tego projektu była gra świateł i cieni. Obiekt jest z trzech stron otoczony wysoką zielenią. Delikatnie poruszające się korony drzew, przez które przesącza się światło słoneczne, tworzą bogactwo efektów. Ażurowa, przestrzenna konstrukcja nośna, z poszczególnymi planami wyodrębnionymi kolorem, przez swoją dynamikę i nakładające się rytmy odpowiada więc na nastrój otoczenia, ale ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. Ważne dla układu podpór było również założenie, aby obiekt respektował drobną skalę sąsiedniej zabudowy. Zwarta bryła stadionu mieści pełnowymiarowe boisko piłkarskie, trybuny na niespełna 22,5 tys. widzów i cały program funkcjonalny wymagany do przeprowadzenia meczu. Widownia oraz zamknięte kubatury stadionu są wzniesione w monolitycznej konstrukcji żelbetowej. Na stalowej konstrukcji dachu rozpięta jest lekka, półtransparentna powłoka z membrany teflonowej. Konstrukcja dachu posłużyła także jako ruszt do montażu oświetlenia boiska i widowni, systemu nagłośnienia i kamer systemu bezpieczeństwa. Trybuny o dwóch strefach wysokościowych zostały ukształtowane w sposób zapewniający pełną widoczność płyty boiska. Miejsca siedzące podzielono na 72 sektory o przeciętnej liczbie 340-360 widzów w każdym, a główną trybunę z miejscami dla VIP-ów i mediów usytuowano po zachodniej stronie. Pod widownią stadionu znajdują się trzy poziomy pomieszczeń użytkowych, zawierających wszystkie funkcje pomocnicze. W części zachodniej, pod trybuną główną, zlokalizowano przestrzenie przeznaczone dla zawodników, obsługi, VIP-ów, mediów, partnerów komercyjnych i innych użytkowników specjalnych. Ewa Kuryłowicz

Dyplom absolwentki Politechniki Białostockiej z nagrodą w plebiscycie portalu BauNetz Praca dyplomowa Anny Jankowskiej, absolwentki Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej, zdobyła III miejsce w ostatniej odsłonie plebiscytu portalu BauNetz i została tym samym nominowana do tytułu Master der Master, który przyznawany jest pod koniec roku.
Hotel Ibis w Białymstoku Projektantom udało się stworzyć minimalistyczne wnętrza pełne odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Oddali klimat regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów – pisze Michał Chodorowski.
Rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku Koncepcja architektoniczna budynku powstała w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac, projekt budowlany wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt. Obiekt ma powstać do końca 2017 roku.
Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa W Białymstoku zawiązała się kooperatywa, która chce zrealizować budynek wielorodzinny. Na jej czele stoją projektanci z Meteor Architects.
Przebudowa dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białystok. Wyniki konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białymstoku. Zwycięska koncepcja pracowni Atelier Zetta zakłada m.in. odtworzenie historycznego detalu dawnej synagogi oraz włączenie jej w czterokondygnacyjny, transparentny budynek uzupełniający pierzeję ulicy.
Uniwersytecka aula w Białymstoku Zestawione w dynamicznej kompozycji trzy miedziane, łagodnie wijące się wstęgi, przywodzą na myśl kurtynę kryjącą przestrzeń rozgrywającego się na wielu poziomach spektaklu. Jednak autorzy przywołują inspiracje bliższe naturze – pobliski Las Zwierzyniecki. Za sprawą subtelnego rytmu podziałów elewację frontową można też odczytać więc jako architektoniczną interpretację ściany lasu