Szeregowce w Otwocku

Świdermajer w nowym wydaniu – osiedle Leśna w Otwocku

2023-08-15 9:04

Zabudowę osiedle Leśna w Otwocku architekci skomponowali z dwóch typów segmentów: większych i mniejszych. Minimalistyczne bryły wyróżnia starannie opracowany detal, odnoszący się – co oczywiste w tej lokalizacji – do stylu świdermajer.

Osiedle Leśna Otwock, ul. Leśna 10
Autorzy: 77 Studio architektury, architekt Paweł Naduk
Inwestor: Marogobud
Powierzchnia użytkowa: 2261 m²
Projekt: 2018
Realizacja: 2020

Projekt osiedla Leśna w Otwocku na zlecenie spółki Marogobud opracowało 77 Studio architektury. To ich kolejne wspólne przedsięwzięcie, po oddanym do użytku w 2018 roku osiedlu Białe Domy w pobliskim Wawrze. Tym razem architekci również mieli zaproponować zespół szeregowców. Do dyspozycji mieli zadrzewioną działkę przy ul. Leśnej, nieopodal parku i zabytkowego centrum Otwocka. Zabudowę skomponowaliśmy z dwóch typów segmentów: większych i mniejszych. Ich naprzemienne usytuowanie i zróżnicowanie półpiętrami tworzy przejrzystą kompozycję elewacji całego zespołu – mówi Paweł Naduk, właściciel 77 Studia architektury. Rzeźbiarskie wcięcia w kondygnacji dachu pozwoliły na zaprojektowanie kameralnych tarasów, dodatkowo doświetlających wnętrza.

Nowe otwockie świdermajery

W skład osiedle Leśna wchodzi 20 domów o powierzchni 100 i 120 m². To minimalistyczne bryły o dwuspadowych dachach, białych elewacjach i starannie opracowanym, oszczędnym detalu. Uwagę zwracają wykończone deskami wnęki drzwiowe i tarasowe oraz drewniane okiennice z ażurowym wzorem, nawiązującym do ozdobnej snycerki świdermajerów, czyli tradycyjnych domów wznoszonych na linii otwockiej. Okiennice przede wszystkim mają oczywiście zapewnić mieszkańcom poczucie intymności, ale przy okazji ożywiają elewacje i współtworzą we wnętrzach interesujące efekty światłocieniowe – podkreśla architekt. Jest to również nawiązanie do lokalnej tradycji budowania – dodaje.

Co istotne, osiedle Leśna w Otwocku nie zostało ogrodzone. Autorzy liczą, że zachęci to mieszkańców do spotkań i ułatwi budowanie relacji sąsiedzkich. Jest to drugie po Białych Domach na Wawrze osiedle, które zaprojektowaliśmy bez ogrodzeń od frontu. Nasze doświadczenia dowodzą, że deweloperskie inwestycje na obrzeżach miast również można budować w sposób cywilizowany, bez ogromu murów i barier, pozostawiając mieszkańcom ciekawą, otwartą przestrzeń – podsumowuje Paweł Naduk.