Nowoczesny dom jednorodzinny

Szary Dom w Świerczyńcu. We wnętrzach beton i biel

Budynek od fasad po dach wykończono szarymi materiałami, jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Tak powstał Szary Dom w Świerczyńcu, jedna z najnowszych realizacji pracowni RS+ Robert Skitek.

Spis treści

  1. Dom na planie litery L
  2. Surowy beton i biel
  3. Ogród przyjazny ptakom i zapylaczom
Szary Dom w Świerczyńcu koło Tychów
Autor: RS+ Robert Skitek, architekt Robert Skitek
Współpraca: architektka Karolina Sznura-Mrohs
Współpraca przy projekcie wnętrz: architektki Karolina Sznura-Mrohs, Joanna Kujda, Martyna Lenart-Zygmunt, Patrycja Fersztorowska
Konstrukcja: MM – Konstrukcje Budowlane, Marcin Matoga
Instalacje: Adam Siodłok, ELPRO Marcin Mikołajczyk
Architektura krajobrazu: Kurtek Landscape Design Studio, Tomasz Kurtek
Powierzchnia użytkowa: 293 m²
Projekt: 2018
Realizacja: 2021

Dom na planie litery L

Biuro projektowe RS+, założone przed kilkunastu laty przez Roberta Skitka, wypracowało własną markę, którą bez wątpienia można utożsamiać z dobrą, śląską szkołą architektury. Styl pracowni polega na łączeniu współczesnych trendów estetycznych z lokalnymi uwarunkowaniami, preferowaniu racjonalnych rozwiązań, prostych brył i naturalnych materiałów – pisała na naszych łamach Justyna Swoszowska („A-m” 08/2017). Nie inaczej było w przypadku Szarego Domu, który architekci zrealizowali w Świerczyńcu koło Tychów.

Budynek o powierzchni blisko 300 m² stanął na płaskiej działce z wjazdem od południa. Składa się z dwóch skrzydeł o różnych wysokościach przykrytych dwuspadowymi dachami. Układ w kształcie litery L nie tylko dzieli przestrzeń funkcjonalnie, ale powoduje też, że strefa ogrodu staje się niewidoczna od strony ulicy.

Dom od fasad po dach wykończono szarymi materiałami, jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również w tarasowej wnęce.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Surowy beton i biel

Wnętrza utrzymano w podobnej tonacji, choć dużo tu także bieli. Uwagę zwraca zwłaszcza betonowy sufit z efektem odciśniętych desek szalunkowych. Kolor wyróżnia za to pokoje dla dzieci, urządzone jednak skromnie, z wykorzystaniem naturalnych materiałów. W niższym skrzydle na parterze zlokalizowano garaż, strefę wejściową oraz część strefy dziennej; na poddaszu jednoprzestrzenną strefę mogącą pełnić różne funkcje. W skrzydle wyższym umieszczono przestrzeń mieszkalną w standardowym układzie z sypialnią i pokojami dzieci na piętrze.

Ogród przyjazny ptakom i zapylaczom

Dużo uwagi poświęcono też aranżacji ogrodu, który podzielono na część reprezentacyjną, od frontu, i prywatną, od strony wnętrza działki. Architekci współpracowali w tym zakresie z krakowskim biurem Kurtek Landscape Design Studio. Zdecydowano się przede wszystkim na gatunki przyjazne zapylaczom i lokalnemu ptactwu. Całość dopełniają drewniane tarasy i elementy małej architektury, korespondujące z materiałami wykorzystanymi w budynku.