Architektura MuratorRealizacjeSzkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio

Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio
Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two, proj. xystudio; fot. Mikołaj Kwieciński

Tysiąc dwieście metrów kwadratowych na potrzeby szkoły dla ukraińskich dzieci na początku marca przekazała tymczasowo spółka Immofinanz. „Architektura-murator” informowała o tym fakcie jako jedna z pierwszych. Aranżacją przestrzeni w biurowcu myhive Mokotów Two przy ul. Postępu w Warszawie zajął się pro bono zespół xystudio. Tworzenie architektury odpowiedzialnej społecznie jest naszą misją. W obliczu ataku na Ukrainę i fali uchodźców, zdajemy sobie sprawę, jak ważne stoi przed nami zadanie. Musimy wspólnie stworzyć bezpieczne i przyjazne przestrzenie edukacyjne. Wykorzystamy całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspomóc od strony architektonicznej ich organizację – zapowiadali architekci.

Czytaj też: Polscy architekci dla uchodźców |

Placówkę udało się zorganizować w ramach akcji „Otwieramy szkoły”, zainicjowanej i koordynowanej przez Magdę Garncarek. Bardzo zależało nam na jakości przestrzeni. To wątek często pomijany, nie tylko w polskich szkołach, tymczasem otoczenie, w którym przebywamy na co dzień ma ogromny wpływ na samopoczucie dzieci i nauczycieli, interakcje między nimi, a nawet na zdolności poznawcze. W przypadku szkoły ukraińskiej szczególnie zależało nam na stworzeniu takiej przestrzeni, która będzie bezpieczna i przyjazna. Pozwoli dzieciom zbudować od nowa poczucie przynależności do „swojego” miejsca – tłumaczy Garncarek.

Dodaje, że w projektach tego typu najważniejszy jest szacunek dla różnorodności. Niektóre dzieci odpoczywają w ruchu, inne wolą bardziej „introwertyczne” kąciki, w których mogą spędzać przerwy w bardzo kameralnym gronie. Architekci z myślą o odmiennościach zaprojektowali zarówno otwartą, energetyczną świetlicę z piłkarzykami i rowerami stacjonarnymi, jak i zaciszne strefy relaksu wyposażone w pufy, fotele, stoliki – wymienia Magda Garncarek.

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio
Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two, proj. xystudio; fot. Mikołaj Kwieciński

W aranżacji szkoły dla ukraińskich dzieci wykorzystano też prace artystów. Marcina Czaja i Ania Wardęga-Czaja stworzyli na jednej ze ścian wielobarwny mural. Są też grafiki przekazane przez polskich ilustratorów, m.in. Katarzynę Bogdańską, Magdalenę Karpińską i Pawła Mildnego, oraz przestrzenna gra edukacyjna opracowana przez kolektyw IPE.

Czytaj też: Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie |

Szkoła w biurowcu myhive Mokotów Two jest oddziałem Materynki, niewielkiej ukraińskiej placówki, która od kilku lat działa w Warszawie. Tworzy ją w sumie 11 klas dla 200 dzieci. W budynku urządzono też dwa gabinety psychologiczne, świetlicę, pokoje administracyjne, strefy relaksu i oczywiście toalety. Wyposażenie przekazali darczyńcy, zarówno wiodące marki wnętrzarskie, jak i osoby prywatne.

Prace budowlane również przebiegały dzięki społecznemu zaangażowaniu. Przez plac budowy przewinęło się ponad 200 wolontariuszy i wolontariuszek, wśród nich między innymi: żołnierz z Peru, studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ukraińskie mamy, prezeski, dyrektorzy i szeregowi pracownicy korporacji, a także osoby prywatne, które oddały nam swój czas, serce i siłę mięśni – mówi  Magda Garncarek i zapowiada już kolejną edycję akcji „Otwieramy szkoły”. Tym razem długoterminowo chcemy zająć się przestrzenią polskich szkół publicznych – zdradza.

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio
Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two, proj. xystudio; fot. Mikołaj Kwieciński
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio
Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two, proj. xystudio; fot. Filip Domaszczyński
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio
Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two, proj. xystudio; fot. Filip DomaszczyńskiRe: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy W punkcie dla uchodźców w Chełmie zamontowano Paper Partition System Shigeru Bana. To inicjatywa japońskiego architekta, w którą włączyli się polscy studenci z Hubertem Trammerem i Jerzym Łątką na czele. Projekt ma być kontynuowany w innych miastach.
Autor: Piotr Prus
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.