Architektura MuratorRealizacjeTajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski

Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski

Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.

Pawilon polski na Expo 2015 w Mediolanie
Bryła pawilonu imitująca stosy skrzynek na owoce to konceptualny zabieg nawiązujący do tematu wystawy. Fot. Marcin Czechowicz

Tajemniczy ogród

Szukasz wejścia. W rytmicznie ułożonych skrzyniach na jabłka znajdujesz szczelinę. Rozłam w fasadzie wpuszcza cię do środka. Idziesz między dwiema ścianami. Spacerowe schody prowadzą lekko pod górę. Szczelina zakręca. Nagle znajdujesz się w innym świecie, w przestrzeni totalnej. Nieograniczonej końcem ani początkiem. Przynależysz do niej. Jesteś w środku. Nie pozostaje ci nic innego, jak tylko poddać się przestrzeni. Labirynt sadu jabłkowego pochłania cię bez reszty. Gubisz się w nieokreślonej głębi. O rozmiarze przekraczającym możliwości wzroku i wyobraźni. Początkowy moment zaskoczenia i niepewności ustępuje miejsca poczuciu pełni i bezpieczeństwa. Pejzaż niedostępny przez swój zasięg, jednocześnie w detalu jest ci bliski i namacalny. Czujesz zapach drzew owocowych, zaczepiają cię gałęziami, słyszysz szelest liści. Dajesz się uwieść. Pozwalasz się zgubić. Chcesz iść dalej w głąb, choć nie znasz drogi powrotnej. Tajemniczy ogród polskich jabłoni otworzył się przed tobą, pokazał, odkrył. Odsłonił swoją tajemnicę. Jesteś teraz jego częścią. To twoja ziemia i twoje miejsce. Champion, Gala, Jonagold. Usiądź na trawie. Ucieknij od zewnętrznego zgiełku. Odpocznij. Ukryj się przed słońcem.

Ideą projektu było odwołanie do ogrodnictwa, tak szczególnego dla polskiego krajobrazu i gospodarki. Jej realizację przeprowadziliśmy na dwóch płaszczyznach. W skali mikro, przez wykorzystanie ażurowej, modułowej ściany zewnętrznej, nawiązującej formą do ustawionych na sobie drewnianych skrzynek na owoce, oraz w wymiarze makro, poprzez zaprojektowanie obiektu jako opakowania, w którym znalazłaby się prezentacja polskiego rolnictwa. Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu. Efekt iluzji rozległości i nieskończoności stworzony został przez użycie zwierciadeł, elementów wykonanych z polerowanej blachy chromowanej, które znajdują się po obwodzie, multiplikując odbicia w każdym z kierunków. W ten sposób powstało miejsce pełne światła i przestrzeni. Stanowi swego rodzaju piazza, wokół której koncentruje się życie włoskich miast.

Tagi:
Tężnia solankowa w Busku-Zdroju Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów. O nowej realizacji biura 2pm architekci pisze Janusz Sepioł.
Pawilony w Tatrach Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powstaną nowe pawilony wejściowe. Konkurs na ich projekt wygrała warszawska pracownia 2pm.
Nowe punkty wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowych punktów wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia 2pm, znana m.in. z Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Zwycięska propozycja to nowoczesne ujęcie koliby - drewnianego, górskiego szałasu.
Projekt tężni z kompleksem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju W parku zdrojowym "Za Maskalisem" Busku Zdroju powstanie nowy kompleks uzdrowiskowy. Obejmie on tężnię i pawilon ogrodowy kryjący pijalnię wód i oranżerię. Autorem koncepcji nagrodzonej w konkursie architektonicznym organizowanym przez kielecki oddział SARP jest warszawska pracownia 2PM.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie [ZDJĘCIA] Od początku maja można odwiedzać Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Za ażurową elewacją ukryto labirynt prowadzący do ogrodu symbolizującego owocowy sad. Aby uzyskać efekt bezkresnej, zielonej przestrzeni ściany wokół zostały wyłożone lustrzanymi powierzchniami. Prezentujemy zdjęcia pawilonu zaprojektowanego przez warszawską pracownię 2PM.
Projekt pawilonu Polski na EXPO 2015: Polska po drugiej stronie lustra Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie - wiemy już jak będzie wyglądał. Zobacz nagrodzone projekty i prace nadesłane na konkurs [GALERIA] Wystawa pokonkursowa odbyła się w dniach 7-8 czerwca w Warszawie