Targowisko Bakalarska w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Targowisko Bakalarska w Warszawie, proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska; fot. Marcin Czechowicz

Targowisko Bakalarska w Warszawie

2021-07-30 2:10

Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – o nowej realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.

Nazwa obiektuAsia Town - budowa hali i modernizacja istniejącego Targowiska Bakalarska
Adres obiektuWarszawa, ul. Bakalarska róg Borsuczej
AutorzyPracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Współpraca autorskaKarolina Kotlicka, Monika Oleśko, Ngoc Hoan Pham
KonstrukcjaMonika Bodurkiewicz, Tomasz Cichosz, Arkadiusz Lewandowski
Generalny wykonawcaU.R.B Construction - Piotr Choroś
InwestorSpółka Nasz Rynek
Powierzchnia terenu20688.0 m²
Powierzchnia zabudowy1366.0 m²
Powierzchnia użytkowa2443.0 m²
Powierzchnia całkowita3093.0 m²
Kubatura11003.0 m³
Projekt2016 - 2021
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji6 mln zł

Targowisko na Bakalarskiej jest żywym dowodem na to, że w czasach pandemii, rosnącej sprzedaży w internecie czy kolejnych generacji centrów handlowych, tradycyjne formy handlu nadal radzą sobie świetnie. Bakalak to miejsce pracy około 500 kupców, przedstawicieli ponad 25 nacji, którzy sprzedają szeroki asortyment towarów – od odzieży po obuwie i akcesoria, oferują także usługi kosmetyczne. Dla architektów projekt targowiska może być dużym wyzwaniem – bazarowy styl często kojarzy się z kakofonią form i barw, którą tworzą piętrzące się towary, tanim wyglądem budek i zadaszeń oraz krzykliwą reklamą. Z punktu widzenia handlowców estetyka zwykle nie jest priorytetem. Ważniejsza wydaje się funkcjonalność, niski koszt, możliwość łatwego rozładunku i wyeksponowania towarów czy zapewnienie dobrego dostępu potencjalnym klientom. Sprzedawcy dość dobrze organizują i porządkują swoją przestrzeń sami, najczęściej bez wsparcia i udziału projektantów. Inną trudnością jest często ambiwalentny stosunek władz miasta do targowisk. Bywają one traktowane jako niechciany element przestrzeni miejskiej, nielicujący z aspiracjami włodarzy i urzędników. Historia Bakalarskiej jest tego najlepszym dowodem. Lokalizacja targowiska w dzielnicy Włochy to konsekwencja warszawskiego „Euroremontu” – likwidacji Jarmarku Europa na dawnym Stadionie Dziesięciolecia i przeprowadzki tamtejszych kupców.

KUP DOSTĘP