Architektura MuratorRealizacjeTargowisko Bakalarska w Warszawie

Targowisko Bakalarska w Warszawie

Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – o nowej realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.

Targowisko Bakalarska w Warszawie
Targowisko Bakalarska w Warszawie, proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska; fot. Marcin Czechowicz
Asia Town - budowa hali i modernizacja istniejącego Targowiska BakalarskaWarszawa, ul. Bakalarska róg Borsuczej
AutorzyPracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Współpraca autorskaKarolina Kotlicka, Monika Oleśko, Ngoc Hoan Pham
KonstrukcjaMonika Bodurkiewicz, Tomasz Cichosz, Arkadiusz Lewandowski
Generalny wykonawcaU.R.B Construction - Piotr Choroś
InwestorSpółka Nasz Rynek
Powierzchnia terenu20688.0 m²
Powierzchnia zabudowy1366.0 m²
Powierzchnia użytkowa2443.0 m²
Powierzchnia całkowita3093.0 m²
Kubatura11003.0 m³
Projekt2016 - 2021
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji6 mln zł

Targowisko na Bakalarskiej jest żywym dowodem na to, że w czasach pandemii, rosnącej sprzedaży w internecie czy kolejnych generacji centrów handlowych, tradycyjne formy handlu nadal radzą sobie świetnie. Bakalak to miejsce pracy około 500 kupców, przedstawicieli ponad 25 nacji, którzy sprzedają szeroki asortyment towarów – od odzieży po obuwie i akcesoria, oferują także usługi kosmetyczne. Dla architektów projekt targowiska może być dużym wyzwaniem – bazarowy styl często kojarzy się z kakofonią form i barw, którą tworzą piętrzące się towary, tanim wyglądem budek i zadaszeń oraz krzykliwą reklamą. Z punktu widzenia handlowców estetyka zwykle nie jest priorytetem. Ważniejsza wydaje się funkcjonalność, niski koszt, możliwość łatwego rozładunku i wyeksponowania towarów czy zapewnienie dobrego dostępu potencjalnym klientom. Sprzedawcy dość dobrze organizują i porządkują swoją przestrzeń sami, najczęściej bez wsparcia i udziału projektantów. Inną trudnością jest często ambiwalentny stosunek władz miasta do targowisk. Bywają one traktowane jako niechciany element przestrzeni miejskiej, nielicujący z aspiracjami włodarzy i urzędników. Historia Bakalarskiej jest tego najlepszym dowodem. Lokalizacja targowiska w dzielnicy Włochy to konsekwencja warszawskiego „Euroremontu” – likwidacji Jarmarku Europa na dawnym Stadionie Dziesięciolecia i przeprowadzki tamtejszych kupców.

Modernizacja Targu Błonie Obiekt jest wyrafinowaną wariacją na temat tego, czym może być nowoczesne targowisko. To wręcz antyteza małomiasteczkowego zaniedbania i zapomnienia – o realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.
Modernizacja bazaru Różyckiego Działania miasta miały na celu faktyczną rewitalizację bazaru Różyckiego. Była z pewnością na to szansa, gdyby zastosowano bardziej strategiczne i uważne podejście do procesu zmiany – o nowej realizacji OCA Architekci pisze Maciej Czeredys.
Zielony Targ w Ciechanowie Na zlecenie władz Ciechanowa dwoje młodych architektów opracowało koncepcję zagospodarowania miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej. Projekt autorstwa Agaty Parzentny i Michała Kucharskiego przewiduję realizację energooszczędnego budynku z częściowo zadaszonym placem handlowym.
Targowisko w Tomaszowie Lubelskim Nowe targowisko nawiązuje do tradycyjnej architektury regionu. Pawilony zostały okryte gontem z lokalnego drewna, a stragany schowano w podcieniach.
Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu W ramach projektu Rewitalizacja – wspólna sprawa władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie terenu dawnego bazaru Rogatka na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.
Targowisko Baltic Station w Tallinie Zadaniem projektantów z estońskiej pracowni KOKO architects była przebudowa popularnego targowiska przy głównym dworcu kolejowym w Tallinie. Realizacja znalazła się wśród finalistów tegorocznego konkursu World Architecture Festival w kategorii Nowe i Stare.