Architektura MuratorRealizacjeTDT: JEMS Architekci zaprojektowali nową siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie

TDT: JEMS Architekci zaprojektowali nową siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie

Nowa siedziba TDT biura JEMS Architekci to 19-piętrowy wieżowiec o regularnym wzorze betonowych prefabrykatów na wszystkich elewacjach, przywodzącym na myśl odpowiedzialność i zdyscyplinowanie korespondujące z działalnością tej publicznej instytucji.

TDT: JEMS Architekci zaprojektowali nową siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie
Nowa siedziba TDT, proj. JEMS Architekci
Nowa siedziba Transportowego Dozoru Technicznego (TDT)Warszawa, ul. Puławska 125
AutorzyJEMS Architekci, Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marek Moskal, Karol Olechnicki oraz Maciej Rydz, Mai Bui Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz
Generalny wykonawcaBudimex
InwestorTransportowy Dozór Techniczny
Powierzchnia użytkowa23674.0 m²
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycjiok. 100 000 000 zł

Transportowy Dozór Techniczny jest państwową instytucją zajmująca się m.in. zapewnieniem bezpiecznego funkcjonowania urządzeń o szczególnej konstrukcji, przeznaczeniu lub sposobie eksploatacji, zainstalowanych na przykład na obszarach kolejowych czy portowych. Dotychczas TDT wynajmował pomieszczenia na warunkach komercyjnych, od teraz ma własną siedzibę zrealizowaną według konkursowego projektu jeszcze z 2008 roku.

Nowa siedziba TDT według JEMS Architekci

Budowa nowej siedziby TDT projektu JEMS Architekci rozpoczęła się w 2016 roku. Obiekt zlokalizowano na niewielkiej, trójkątnej działce u zbiegu ulic Puławskiej i Bukowińskiej na warszawskim Mokotowie. Budynek składa się z dwóch połączonych ze sobą brył: 63-metrowej wieży oraz sięgającego połowy jej wysokości wydłużonego prostopadłościanu, usytuowanego równolegle do ulicy Puławskiej. Według architektów rytmiczne podziały na elewacjach i proporcje okien nawiązują do socrealistycznej zabudowy po przeciwnej stronie ulicy, ale przywodzą też na myśl odpowiedzialność i zdyscyplinowanie korespondujące z działalnością Transportowego Dozoru Technicznego. Dzięki inwestycji z pewnością jednak oś jednej z najdłuższych warszawskich ulic została wreszcie wizualnie domknięta, a w krajobrazie Mokotowa pojawiła się mocno zarysowana dominanta.

TDT: JEMS Architekci zaprojektowali nową siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie
Nowa siedziba TDT, proj. JEMS Architekci

Hotel TDT pod znakiem JEMS Architekci

W budynku obok przestrzeni biurowych Transportowego Dozoru Technicznego przewidziano też... hotel. Będą to pokoje noclegowe dla pracowników, którzy przyjeżdżają do stolicy na szkolenia. Hotel zajmie kondygnacje od 7 do 18, pozostałe przeznaczono na biura, sale szkoleniowe i egzaminacyjne, a całe pierwsze piętro na strefę konferencyjną. Na parterze zaprojektowano przestrzeń usługową, w tym ogólnodostępną restaurację, a pod budynkiem dwupoziomowy parking na 121 miejsc. Powierzchnia użytkowa nowej siedziby TDT wynosi 23 674 m².

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Warszawska siedziba TDT to nie jedyny wysoki budynek w dorobku JEMS Architekci. Pracownia ma też na koncie m.in. 28-kondygnacyjną Babka Tower czy 19-kondygnacyjny budynek Trio Apartamenty.

Autor: Piotr Prus