Christiansholm to sztuczna wyspa o powierzchni 29.000 m2, położona w sercu stolicy Danii. Przez niemal 300 lat wyspa pełniła ważne funkcje dla miasta: od stoczni, przez szpital wojskowy, arsenał, po magazyny na węgiel i papier. Większość mieszkańców Kopenhagi pamięta magazyny na papier, które nadały Christiansholmowi dzisiejszą nazwę Wyspy Papieru.
W ostatnich latach Kopenhagczycy mieli dostęp do tej wyspy położonej w samym sercu portu miasta. Przez niemal 300 lat była wykorzystywana jedynie przez marynarkę wojenną, przemysł i ruch portowy. Następnie stała się magazynem papieru. Można powiedzieć, że tutaj zaczynało się życie wielu lokalnych gazet. Gdy ta funkcja straciła rację bytu, Wyspa Papieru stała się centrum kulturalnym i popularnym miejscem spotkań dla mieszkańców i turystów. W latach 2014-2018 istniejące tu magazyny zostały tymczasowo przerobione na tymczasowy targ żywnościowy, który odniósł ogromny sukces. Swój adres znalazło tu także centrum sztuki Copenhagen Contemporary i różne mniejsze galerie i sklepy.
Warto podkreślić świetna lokalizację tego miejsca - tuż obok znajduje się budynek kopenhaskiej Opery z parkiem i przepięknym, przeszkolonym pawilonem wywodzącym się z idei oranżerii lub szklarni. Po drugiej stronie Kobenhavn Havn znajduje się zaś Playhouse - jedna z najważniejszych scen teatralnych w kraju.
Nowa oaza w mieście
W kwietniu 2015 roku, właściciel terenu, firma CPH City & Port Development, zorganizował międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania wyspy. Pierwszą nagrodę przyznano projektowi duńskiej pracowni COBE (która ma tu zresztą swoją siedzibę), opracowanemu wraz z architektami krajobrazu z holenderskiego biura Inside Outside, inżynierami ruchu Via Trafik oraz niemiecką firmą specjalizującą się w klimatyzacji Transsolar.
W zamyśle Wyspa papieru ma stać się nową dzielnicą miejską, z nowatorską architekturą, centrum kultury wodnej, międzynarodowym hotelem, halą gastronomiczną, mieszkaniami i miejscami kultury. Promenada wzdłuż nabrzeża otoczy sąsiedztwo z różnorodnymi funkcjami rekreacyjnymi.
Inspiracją do wyglądu nowej zabudowy były bryły zabytkowe magazyny Holmen i Christianshavn wraz ze starymi budynkami magazynowymi.
Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Więcej zdjęć