URBAN RIGGER – pływający akademik od  Bjarke Ingels Group

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół URBAN RIGGER w Kopenhadze, proj. Bjarke Ingels Group. W 2017 roku obiekt znalazł się w finale World Architecture Festival (WAF); fot. urbanrigger.com

URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group

2020-06-16 19:00

URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.

Pierwsza jednostka URBAN RIGGER według projektu duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group powstała na terenie dawnego portu przemysłowego w Kopenhadze już w 2016 roku. Dziś pływająca wioska studencka składa się 6 domów oferujących w sumie 72 komfortowo wyposażone mieszkania o powierzchni od 23 do 30 m². Każda jednostka zbudowana jest z dziewięciu 45-stopowych kontenerów transportowych ułożonych na pływającym betonowym fundamencie. Każda dysponuje własnym dokiem kajakowym, platformą do kąpieli i miejscem do grillowania, a także tarasem na dachu o powierzchni 65 m². Na dole, poniżej poziomu morza, znalazły się jeszcze pomieszczenia magazynowe i techniczne, duży salon z kuchnią i wspólna pralnia. Pływający, żelbetowy ponton dla pierwszej jednostki wykonała polska firma Erbud na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

URBAN RIGGER: duńska architektura i design

Cała konstrukcja miała być nie tylko trwała, ale też samowystarczalna i energooszczędna. Architekci, wykorzystując technologię o nazwie Hydro Source Heating, zaproponowali m.in. system wytwarzający ciepło z wody morskiej, a także panale fotowoltaiczne na dachu. Pompy ciepła, instalacje wodnego ogrzewania i chłodzenia podłogowego oraz wentylacji z odzyskiem dostarczyła firma Danfoss. Przy projektowaniu wnętrz i wyposażenia autorzy współpracowali z kolei z BoConcept. W częściach wspólnych stanęły sofy tej marki wykończone materiałem wykonanym w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. W przestrzeniach URBAN RIGGER znajdziemy również stoły do pracy z kolekcji Billund i Torino oraz krzesła Ottawa i Adelaide. Inwestor, duńska spółka Udvikling Danmark, planuje realizacje podobnych pływających domów studenckich także w innych portach miejskich, m.in. w Hamburgu, Rotterdamie i San Francisco.