Architektura MuratorRealizacjeWieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności

Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności

Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.

Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności 15 października 2017
Fot.: Hufton + Crow

Obiekt zlokalizowano na terenie Międzynarodowych Targów, które zakończyły działalność w 2005 roku. Wieżowiec znajduje się na obszarze objętym masterplanem CityLife, według którego będzie rewitalizowany ten teren.

Powierzchnia użytkowa Generali Tower wynosi 67 000 m². Każdy z 44 poziomów jest obrócony wokół osi wieży, dzięki czemu kondygnacje nie są powtarzalne. Stosując obrót, projektanci sprawili, że ostatnie piętra wieżowca ukierunkowane są na centrum Mediolanu i Katedrę Duomo.

Głównym materiałem, z którego wykonano wieżę jest żelbet. W projekcie zastosowano innowacyjne słupy konstrukcyjne, których nachylenie zwiększa wykorzystanie powierzchni użytkowej. Obiekt otrzymał certyfikat LEED, uzyskując klasyfikację Gold. Na ekologiczność wieżowca składa się m.in. system żaluzji sterujących światłem naturalnym i system wentylacji.

Generali Tower, siedziba jednego z największych ubezpieczycieli na światowym rynku, będzie miejscem pracy dla 3000 ludzi. Powierzchnię komercyjną wypełnią sklepy i restauracje. Będzie się ona łączyć z przestrzenią publiczną założenia CityLife otoczonego parkiem.

Budowa Generali Tower rozpoczęła się w 2014 roku.

Towarowa Towers projektu FS&P Arcus Rozpoczyna się budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers przy ulicy Prostej w Warszawie. Za projekt wieżowców odpowiada pracownia FS&P Arcus.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec SKYSAWA powstaje przy rondzie ONZ według projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. To kolejny warszawski wieżowiec połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra.