Architektura MuratorRealizacjeWilla w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT

Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT

Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.

Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT
Willa w Żółwinie, proj. Bjerg Arkitektur Polska; fot. Adam Marciniak
Willa w Żółwinie
AutorzyBjerg Arkitektur Polska
Zespół projektowyarchitekci Karol Gniazdowski, Jędrzej Zagajewski, Mateusz Płoszaj-Mazurek
Data realizacji (koniec)2021

Budynek stanął w 2021 roku niewielkim Żółwinie pod Warszawą. Czarna, dynamiczna bryła została zoptymalizowana w kierunku zmniejszenia strat ciepła i ukształtowana tak, by połączyć oczekiwanie klienta i wymagania prawne. Obrócona kalenica dachu pozwoliła na uzyskanie połaci schodzących prawie ku ziemi, otwarcie na ogród i specyficzny kształt poszczególnych elewacji – mówi Karol Gniazdowski z polskiego oddziału biura Bjerg Arkitektur. Projektanci zdecydowali się na prefabrykację w technologii CLT. Jak tłumaczą, oprócz drewnianych prefabrykatów wykorzystali też stalowe profile wzmacniające, konieczne przy dużych rozpiętościach i wysokościach przewidzianych w reprezentacyjnej części domu. Do wykończenia obiektu zastosowali drewno opalane w technice yakisugi oraz antracytową blachę. Z zewnętrzem kontrastują jasne, przestronne wnętrza, w których dominuje biel i naturalne drewno. Ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę użytkową zapewnia pompa ciepła.

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Remiza strażacka w Bosutowie Nowa remiza strażacka w Bosutowie koło Krakowa powstała według koncepcji Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki. W nawiązaniu do funkcji, jaką będzie pełnić obiekt, architekci wykorzystali na elewacjach drewno opalane w technice yakisugi.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.