Architektura MuratorRealizacjeWilla w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT

Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT

Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.

Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT
Willa w Żółwinie, proj. Bjerg Arkitektur Polska; fot. Adam Marciniak
Willa w Żółwinie
AutorzyBjerg Arkitektur Polska
Zespół projektowyarchitekci Karol Gniazdowski, Jędrzej Zagajewski, Mateusz Płoszaj-Mazurek
Data realizacji (koniec)2021

Budynek stanął w 2021 roku niewielkim Żółwinie pod Warszawą. Czarna, dynamiczna bryła została zoptymalizowana w kierunku zmniejszenia strat ciepła i ukształtowana tak, by połączyć oczekiwanie klienta i wymagania prawne. Obrócona kalenica dachu pozwoliła na uzyskanie połaci schodzących prawie ku ziemi, otwarcie na ogród i specyficzny kształt poszczególnych elewacji – mówi Karol Gniazdowski z polskiego oddziału biura Bjerg Arkitektur. Projektanci zdecydowali się na prefabrykację w technologii CLT. Jak tłumaczą, oprócz drewnianych prefabrykatów wykorzystali też stalowe profile wzmacniające, konieczne przy dużych rozpiętościach i wysokościach przewidzianych w reprezentacyjnej części domu. Do wykończenia obiektu zastosowali drewno opalane w technice yakisugi oraz antracytową blachę. Z zewnętrzem kontrastują jasne, przestronne wnętrza, w których dominuje biel i naturalne drewno. Ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę użytkową zapewnia pompa ciepła.

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Remiza strażacka w Bosutowie Nowa remiza strażacka w Bosutowie koło Krakowa powstała według koncepcji Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki. W nawiązaniu do funkcji, jaką będzie pełnić obiekt, architekci wykorzystali na elewacjach drewno opalane w technice yakisugi.
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.