Konior Studio, Wille Parkowa

i

Autor: Archiwum Architektury Wille Parkowa w Katowicach projektu Konior Studio. Fot. Daniel Rumiancew

Wille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach

Kameralny zespół mieszkaniowy Wille Parkowa, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, powstał w pobliżu parku Kościuszki w Katowicach. Ceglanej architekturze wielorodzinnych budynków za pomocą tarasów, ogrodów i loggii nadano indywidualny charakter

Nazwa obiektu Wille Parkowa
Adres obiektu Katowice, ul. Parkowa
Autorzy Konior Studio, architekt Tomasz M. Konior
Współpraca autorska architekci Andrzej Witkowski, Magdalena Tokarska, Łukasz Homan, Zbigniew Gierczak, Henryk Struski
Architektura wnętrz Konior Studio
Architektura krajobrazu Konior Studio
Konstrukcja Firma Inżynierska Statyk
Instalacje Wielobranżowe Instalacyjne Biuro Projektowe SEGESTA Sp. z o.o.
Generalny wykonawca Tulcon S.A.
Inwestor GCInvestment
Powierzchnia terenu 5457.0 m²
Powierzchnia zabudowy 1262.0 m²
Powierzchnia użytkowa 5541.0 m²
Powierzchnia całkowita 7208.0 m²
Kubatura 17000.0 m³
Projekt 2011
Data realizacji (początek) 2012
Data realizacji (koniec) 2014
Koszt inwestycji Nie podano kosztu inwestycji

Parkowy pejzaż wraz z sąsiedztwem jednorodzinnej zabudowy stał się tłem dla pięciu wielorodzinnych willi – enklawy zamieszkania i odpoczynku niemal w sercu miasta. Zachowany starodrzew i znajdujący się w środku integrujący plac wzmacniają kameralny charakter nowego zespołu. W projekcie użyliśmy sprawdzonych rozwiązań, kierując się umiarem formy i redukcją zastosowanych materiałów. Każdemu z trzydziestu dwóch apartamentów nadaliśmy jakąś szczególną cechę: wygodna loggia, przestronny taras, przydomowy ogród, kadr widziany przez okno. Nawiązaliśmy dialog ze śląską tradycją budowania.

Elewacje wykonano z licowej cegły – w naszych projektach używanej z pasją, za każdym razem w nowy sposób, co pokazuje, że ten materiał wciąż inspiruje. Architektura z użyciem cegły opiera się czasowi i zmieniającym się modom, wypływa z tradycji, ale poprzez współczesny sposób murowania staje się zarazem odbiciem naszych czasów i możliwości technologicznych. Do budowy każdej z willi zastosowaliśmy cegłę o innym odcieniu. Ten zabieg wzmacnia różnorodność minimalistycznego zespołu, nadając każdemu z domów indywidualny, ceglany kod. Architektura używa języka prostych brył i uzasadnionych funkcją detali. Kameralna skala, przestronne wejścia, panoramiczne okna, rozsuwane przeszklenia w loggiach, wygodny, podziemny parking oraz użycie naturalnych, przyjaznych materiałów tworzą założenie odpowiadające potrzebom wymagających mieszkańców.