Architektura MuratorRealizacjeWille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach

Wille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach

Kameralny zespół mieszkaniowy Wille Parkowa, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, powstał w pobliżu parku Kościuszki w Katowicach. Ceglanej architekturze wielorodzinnych budynków za pomocą tarasów, ogrodów i loggii nadano indywidualny charakter

Konior Studio, Wille Parkowa
Wille Parkowa w Katowicach projektu Konior Studio. Fot. Daniel Rumiancew
Wille Parkowa Katowice, ul. Parkowa
AutorzyKonior Studio, architekt Tomasz M. Konior
Współpraca autorskaarchitekci Andrzej Witkowski, Magdalena Tokarska, Łukasz Homan, Zbigniew Gierczak, Henryk Struski
Architektura wnętrzKonior Studio
Architektura krajobrazuKonior Studio
KonstrukcjaFirma Inżynierska Statyk
InstalacjeWielobranżowe Instalacyjne Biuro Projektowe SEGESTA Sp. z o.o.
Generalny wykonawcaTulcon S.A.
Inwestor GCInvestment
Powierzchnia terenu5457.0 m²
Powierzchnia zabudowy1262.0 m²
Powierzchnia użytkowa5541.0 m²
Powierzchnia całkowita7208.0 m²
Kubatura17000.0 m³
Projekt2011
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjiNie podano kosztu inwestycji

Parkowy pejzaż wraz z sąsiedztwem jednorodzinnej zabudowy stał się tłem dla pięciu wielorodzinnych willi – enklawy zamieszkania i odpoczynku niemal w sercu miasta. Zachowany starodrzew i znajdujący się w środku integrujący plac wzmacniają kameralny charakter nowego zespołu. W projekcie użyliśmy sprawdzonych rozwiązań, kierując się umiarem formy i redukcją zastosowanych materiałów. Każdemu z trzydziestu dwóch apartamentów nadaliśmy jakąś szczególną cechę: wygodna loggia, przestronny taras, przydomowy ogród, kadr widziany przez okno. Nawiązaliśmy dialog ze śląską tradycją budowania.

Elewacje wykonano z licowej cegły – w naszych projektach używanej z pasją, za każdym razem w nowy sposób, co pokazuje, że ten materiał wciąż inspiruje. Architektura z użyciem cegły opiera się czasowi i zmieniającym się modom, wypływa z tradycji, ale poprzez współczesny sposób murowania staje się zarazem odbiciem naszych czasów i możliwości technologicznych. Do budowy każdej z willi zastosowaliśmy cegłę o innym odcieniu. Ten zabieg wzmacnia różnorodność minimalistycznego zespołu, nadając każdemu z domów indywidualny, ceglany kod. Architektura używa języka prostych brył i uzasadnionych funkcją detali. Kameralna skala, przestronne wejścia, panoramiczne okna, rozsuwane przeszklenia w loggiach, wygodny, podziemny parking oraz użycie naturalnych, przyjaznych materiałów tworzą założenie odpowiadające potrzebom wymagających mieszkańców.

 
Autor: Tomasz Konior Tomasz Konior
Modernizacja Biblioteki Narodowej Zespół Tomasza Koniora precyzyjnie przeanalizował mankamenty budynku, ale i uszanował jego autentyczność. O nowej modernizacji Biblioteki Narodowej według projektu biura Konior Studio pisze Krzysztof Mycielski.
Supersam w Katowicach: kolejna przebudowa Supersam w Katowicach wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji przeprowadzonej według koncepcji Konior Studio przybędzie powierzchni biurowej, pojawi się też nowa strefa restauracyjna.
Biblioteka Narodowa: modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie W czytelniach Biblioteki Narodowej po modernizacji mieści się czterokrotnie więcej książek. Efektowne, zalane naturalnym światłem przestrzenie, których wystrój koresponduje z historycznymi wnętrzami, zaprojektowała pracownia Konior Studio.
Przebudowa Biblioteki Narodowej w Warszawie Główną ideą przebudowy było założenie, by budynek Biblioteki Narodowej, zachował wszystkie dotychczasowe zalety i modernistyczny charakter, a jednocześnie stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Tomasz Konior i Marcin Piotrowski.
Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Tomaszem Koniorem Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Tomasza Koniora, autora biurowca firmy Press Glass w Konopiskach.
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach Najnowsza realizacja Konior Studio udowadnia, że można wciąż cieszyć się z powstawania nowych budynków w dziewiczym terenie, że architektura nie musi być zniszczeniem ani raną w krajobrazie, tylko wartością dodaną – pisze Oskar Grąbczewski.