Architektura MuratorRealizacjeWinnica Lahofer na Morawach

Winnica Lahofer na Morawach

Winnica Lahofer to kolejna siedziba jednego z największych producentów wina na terenie Czech i Moraw. Za realizację obiektu odpowiada pracownia CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers.

Winnica Lahofer na Morawach
Winnica Lahofer w Znjomo na Morawach, proj. CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers; fot. Alex Shoots Buildings

W ostatnich latach tradycja winiarska Czech i Moraw przeżywa ponowny rozkwit, czego doskonałym przykładem może być nowa inwestycja firmy Lahofer, trzeciego największego producenta win na Morawach. Ukończony w 2020 roku budynek winiarni Lahofer w mieście Znjomo zaprojektowała pracownia CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 3842 m² i składa się z trzech połączonych ze sobą obiektów. Mieści m.in. strefę przetwórstwa i dystrybucji win oraz przestrzeń ogólnodostępną z amfiteatrem usytuowanym na dachu. Dzięki modułowej konstrukcji, nawiązującej do rzędów winorośli, budynek udało się wkomponować w pofalowany krajobraz.

Warto dodać, że w projekcie zastosowano systemy okienno–drzwiowe i ściany słupowo–ryglowych polskiej firmy ALUPROF. – Kształt słupów i rygli w systemie MB-SR50N pozwolił na budowę nowoczesnej fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału. Zapewnił jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji, a także ułatwił harmonijne połączenie poszczególnych biur z częścią dla zwiedzających, optycznie powiększając przestrzeń. Natomiast system okienno–drzwiowy MB-86SI zastosowany m.in. w reprezentacyjnej części budynku, dzięki wysokiej wytrzymałości profili umożliwił wykonanie okien o dużych gabarytach. Dzięki nim budynek stał się integralnym elementem otaczającej natury – tworząc efekt „otwartej przestrzeni” – mówi mówi Tomáš Buček, Project Business Manager ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o. Winnica Lahofer na Morawach została nominowana  do UE Mies van der Rohe Award 2022.

Centrum kulturalne La Cité du Vin w Bordeaux La Cité du Vin to park tematyczny poświęcony historii wina. Ze względu na spektakularną formę obiekt doczekał się porównań do muzeum Guggenheima w Bilbao. Budynek powstał według projektu pracowni XTU architects.
Muzeum Braci Grimm w Kassel Formę budynku zdeterminowało jego położenie na tarasowo ukształtowanym wzniesieniu. Wspinaczka po zboczach dawnej winnicy kończy się na dachu muzeum, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Projekt powstał w pracowni Kadawittfeldarchitektur.
Autor: Piotr Prus
Spotkanie z pracownią CHYBIK + KRISTOF Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na spotkanie z Ondřejem Chybíkiem i Michalem Krištofem, którzy prowadzą jedno z najbardziej rozpoznawalnych w świecie czeskich biur architektonicznych: CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers.
Terminal Autobusowy Zvonarka w Brnie: czeski brutal od nowa Ten projekt to wynik kampanii mającej na celu zachowanie brutalistycznego dziedzictwa czeskiej architektury. W ratowanie budynku dworca w Brnie zaangażowali się architekci z biura CHYBIK + KRISTOF.