Współczesna architektura skandynawska. Nowe osiedle w Arhus

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe osiedle The Iceberg w Danii. Architekci: CEBRA, JDS, SeARCH, Louis Paillard, 2008-2013. Zdjęcie: Mikkel Frost, dzięki uprzejmości pracowni CEBRA.

Współczesna architektura skandynawska. The Iceberg – nowe osiedle w Danii

2014-03-14 14:31

Charakterystyczna forma nowego osiedla w portowym mieście Aarhus przypomina dryfujące na powierzchni wody góry lodowe i reprezentuje najlepsze cechy współczesnej architektury skandynawskiej

The Iceberg, czyli „góra lodowa”, to nazwa nowego osiedla w dzielnicy portowej duńskiego miasta Aarhus. Zespół zabudowy zaprojektowany wspólnie przez pracownie architektoniczne CEBRA, JDS, SeARCH, Louis Pillard, jest pierwszym zrealizowanym etapem nowej, długofalowej inwestycji, mającej na celu rewitalizację niezamieszkałych dotąd terenów nad zatoką Aarhus. W przyszłości okolicę zamieszkiwać ma 7000 osób na łącznej powierzchni 800 000 m2.

We współczesnej architekturze skandynawskiej inspiracje naturą odgrywają bardzo istotną rolę w projektowaniu. Punktem wyjścia dla projektu nowego osiedla była niezwykła lokalizacja terenów przeznaczonych pod zabudowę, na samym cyplu portu, skąd otwierają się malownicze widoki na morze. Zadaniem projektantów było zapewnienie jak największej ilości światła słonecznego oraz widoków, przy przewidzianej w tym miejscu gęstej zabudowie.

Wbrew planowi zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał tu zabudowę w kształcie zamkniętego kwartału, architekci zdecydowali się na kilka linii zabudowy w kształcie litery „L”. Krzywizny dachów i różnice wysokości poszczególnych budynków są więc wynikiem starannego projektowania, mającego na celu zapewnienie widoku na morze również mieszkańcom budynków znajdujących się w drugiej i trzeciej linii zabudowy. Ostateczny efekt prezentuje się bardzo dobrze: dynamiczna bryła harmonizuje z otoczeniem, a jednocześnie stanowi charakterystyczny akcent w lokalnym krajobrazie.

Dachy budynków nowego osiedla wykonane zostały z aluminium pokrytego dwutlenkiem tytanu, który w kontakcie z promieniami UV oraz wilgocią powietrza zapewnia utrzymanie powierzchni w czystości. Wykorzystanie jasnych materiałów podkreśla cechy charakterystyczne projektu i wydobywa podobieństwo brył budynków do lodowych gór. Wewnątrz znajdują się mieszkania o różnej wielkości i charakterze, od małych lokali przeznaczonych pod wynajem, przez dwupoziomowe "miejskie domy", aż po umieszczone na samej górze ekskluzywne penthousy.Autorzy: CEBRA, JDS, SeARCH, Louis PillardWspółpraca: NCC, Taekker R.I., Hamiconsult Inwestor: PensionDanmarkRealizacja: 2008-2013Powierzchnia użytkowa: 22.000 m2Liczba mieszkań: 208