Brick Award 2014, zabudowa uzupełniająca

i

Autor: Archiwum Architektury Nagroda Brick Award 2014 w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej, szkoła gotowania, studio Sol8

Współczesna architektura z ceramiki budowlanej. Wszystkie obiekty nagrodzone w konkursie Wienerberger Brick Award 2014

2014-05-12 11:28

Konkurs Wienerberger Brick Award pokazuje, że cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który pozwala na projektowanie w pełni współczesnej architektury. Prezentujemy wszystkie budynki z ceramiki budowlanej nagrodzone w szóstej edycji Brick Award 2014  

Brick Award 2014, zabudowa uzupełniająca

i

Autor: Archiwum Architektury Nagroda Brick Award 2014 w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej, szkoła gotowania, studio Sol8

Rozstrzygnięto szóstą edycję międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award, w którym co dwa lata wyłaniane są najlepsze obiekty współczesnej architektury z ceramiki budowlanej. Na konkurs nadesłano łącznie ponad 300 realizacji z 26 krajów. Pięćdziesiątkę finałowych nominacji oceniało międzynarodowe jury: Wang Shu, laureat nagrody Pritzkera oraz nagrody Brick Award 2012, prof. Ewa Kuryłowicz, Vera Yanovshtchinsky oraz Pavol Paňák. Podczas ceremonii, która odbyła się 8 maja 2014 w Centrum Architektury w Wiedniu wręczono nagrody w pięciu kategoriach: nagroda główna za specjalne rozwiązanie z użyciem cegły, budynek mieszkalny, budynek użyteczności publicznej, modernizacja budynku użyteczności publicznej, nagroda specjalna za użycie cegły wyprodukowanej przez firmę Wienerberger.

Spośród innych inicjatyw producenckich konkurs Brick Award wyróżnia obecność niezależnego jury oraz kryteria przyjmowania zgłoszeń: obiekty powinny być zbudowane z cegły, lecz niekoniecznie z ceramiki budowlanej wyprodukowanej przez firmę Wienerberger. Nominowane i nagrodzone budynki pokazują, że cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który z powodzeniem może sprostać wyzwaniom współczesności związanym m.in. ze zrównoważonym rozwojem. Poniżej prezentujemy wyniki tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award:

W kategorii Budynek mieszkalny nagrodzono Dom na wszystkie pory roku zbudowany w chińskiej prowincji Shaanxi wg projektu Johna Lina. Wewnętrzne dziedzińce domu łączą kuchnię, łazienkę, salon i sypialnie, a dach służy do suszenia mięsa i zbierania wody deszczowej. Podpory oraz dach wykonano z betonu, który czyni dom odpornym na trzęsienia ziemi. Elementy konstrukcyjne połączono z ceramiką budowlaną, która tworzy warstwę izolacyjną. Całość otoczono ażurowym murem z cegieł pełniącym funkcje ekranu słonecznego.

W kategorii Budynek użyteczności publicznej nagrodzono Muzeum Sztuki Ravensburg, projektu LRO Lederer Ragnarsdóttir OEI. W obiekcie, w którym znajduje się kolekcja sztuki Petera i Gudruna Selinka, tylko w kilku miejscach ceglana powierzchnia fasady została przełamana oknami. Cegły do budowy tego gmachu zostały odzyskane z rozbiórki pobliskiego klasztoru, co nadaje budynkowi ponadczasowego wyglądu. Dzięki m.in. ponownemu wykorzystaniu materiału budowlanego, rozmieszczeniu niedużych otworów okiennych i rozwiązaniu strefy wejściowej zrealizowano zasady zrównoważonego rozwoju. Falista forma przekrywającego kolebkowe sklepienie dachu stanowi piątą fasadę oraz integruje budynek z otoczeniem.

Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii wygrało w kategorii Modernizacja budynku użyteczności publicznej. Studio 51N4E przekształciło dawny zakład barwienia tekstyliów na Wyspie Buda w miejsce znakomitych wydarzeń kulturalnych. Już istniejące ceglane fasady zostały oczyszczone i odnowione, a następnie uzupełnione drewnianymi elementami i betonowymi kolumnami. Na szczególną uwagę przy tej realizacji zasługuje żółta cegła nadająca całości subtelny, niemal aksamitny wygląd.

Szkoła gotowania uzyskała nagrodę w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill). Obiekt zaprojektowany przez studio Sol89 znajduje się w Hiszpanii niedaleko Kadyksu. Hiszpańskiej pracowni architektonicznej udało się uzyskać współczesny efekt przy poszanowaniu oryginalnego charakteru miejsca. Jasne, bielone ściany są charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa w tym regionie, a zastosowane w kuchni specjalne płytki ceramiczne ułatwiają utrzymanie higieny i są antypoślizgowe.

Po raz kolejny w tym roku została przyznana Nagroda Specjalna firmy Wienerberger, którą wyróżniono dwa budynki zbudowane z materiałów producenta: Dom Światła znajdujący się w Puli w Chorwacji, zaprojektowany przez Andrija Rusana oraz Hotel i Centrum Konferencyjne Paasitorni w Helsinkach, będące dziełem studia K2S Architects, którego fasada wykonana została z wyprodukowanych na zamówienie cegieł w kolorze kości słoniowej.