fotka z /zdjecia/225_LC_exterior_01.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Wszystkiemu winni terroryści

2007-08-20 2:00

Jest pozwolenie na budowę dla nowej ambasady brytyjskiej w Warszawie. Ambasada wg projektu Tony Fretton Architects powstanie jednak w zupełnie innym miejscu niż planowano.

Pierwotnie ambasada wraz z rezydencją ambasadora miały zająć miejsce obecnej rezydencji i rozległego ogrodu przy ulicy Bagatela, nieopodal Belwederu i kancelarii Premiera. Jednak niedługo po rozstrzygnięciu konkursu w 2003 roku  doszło do zamachu na brytyjski konsulat w Stambule, który spowodował zaostrzenie wymogów bezpieczeństwa dla nowo budowanych placówek. Lokalizacja przy Bagateli została uznana za nie wystarczająco bezpieczną. Ostatecznie ambasada znajdzie się w kwartale dyplomatycznym nieopodal warszawskich Łazienek, a rezydencja pozostanie przy Bagateli.

Działka przy ulicy Kawalerii z jednej strony sąsiaduje z ikoniczną ambasadą holenderską projektu Erika van Egerata, z drugiej – z ambasadą hiszpańską. Kosztem 12 milionów funtów powstanie tam trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 4 300 m² i minimalistycznych szklanych elewacjach. Bryła z trzech stron otulona zostanie podwójną fasadą chroniącą przed słońcem. Podczas zimy szczelina między dwiema warstwami służyć będzie jako termalny bufor, a w lecie jako termalny komin, wyciągający ciepłe powietrze w górę. Dzięki podwójnej fasadzie można także pogodzić duże przeszklenia z wymogami bezpieczeństwa. Ponadto na elewacjach znajdą się elementy z anodowanego aluminium oraz marmuru karraryjskiego. Wejście zostanie zaakcentowane wolno stojącym portalem okładanym brązem. Podłogi wewnętrzne będą wykonane z lastryko, a ściany wykończone skórą i fornirami. Na parterze znajdzie się przestrzeń wystawowa i restauracja oraz sekcja konsularna i wizowa z oddzielnym wejściem. Pierwsze i drugie piętro zajmą biura.

Pracownia Schoenaich Landscape Architects opracowała ściśle powiązany z architekturą budynku projekt zieleni – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Na pierwszym piętrze, gdzie w otwartej przestrzeni będą pracować szeregowi urzędnicy ambasady, znajdą się przeszklone dziedzińce obrośnięte głogiem kwitnącym o każdej porze roku. Na drugim piętrze, po dwóch stronach gabinetu ambasadora znajdą się tarasy. Pierwszy będzie dostępny dla wszystkich pracowników, drugi – tylko dla ambasadora i jego zastępcy. Na tarasach zasadzone zostaną maki i wysokie trawy, które mają zapewniać cień w lecie i odrobinę zieleni zimą.

Początek budowy zapowiadany jest na wiosnę 2008 roku, a zakończenie – już w 2009, ale projekt już doczekał się monografii - w zeszłym roku ukazała się książka Designing the Warsaw Embassy.

Autorzy: Tony Fretton Architects, Tony Fretton i Jim McKinney (główni projektanci), David Owen, Tom Grieve, Matt Barton, Kristina Lundvall, Frank Furrer, Laszlo Csutoras, Martin Nassen, Max Lacey

Współpraca: Mace, Burro Happold, Epstein sp. z o.o., Schoenaich Landscape Architects