Architektura MuratorRealizacjeWystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek

Wystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek

Autorzy wystawy postawili na dotarcie do widzów w drodze prowadzenia narracji konceptualnie, pozostawiając im jednak miejsce na refleksje. O realizacji biur Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image pisze Ewa Kuryłowicz.

Wystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek
Wystawa stała w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; fot. Marcin Czechowicz
Wystawa stała w Muzeum Józefa Piłsudskiego w SulejówkuSulejówek, aleja Piłsudskiego 29
Autorzykonsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA, Platige Image
Zespół projektowyWXCA: architekci Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek; RAA: architekci Tim Ventimiglia, Frank Forell, Anna Derach, Anette Dittel, Paulina Samardakiewicz, Jacek Skolimowski, Stefka Simeonova, Lisa Naumann; Platige Image: architekci Krzysztof Noworyta, Jan Pomierny, Karolina Panasiuk, Barbara Bugalska, Marcin Kobylecki, Marta Staniszewska, Tobiasz Piątkowski
Generalny wykonawcaMWE
InwestorMuzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Powierzchnia użytkowa2320.0 m²
Kubatura24090.0 m³
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji36 700 000 PLN

Koncepcja i realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ma swoją historię od roku 2008, kiedy Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego podpisała umowę założycielską z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Idea wystawy powstawała równolegle z wizją całego założenia, by w 2014 roku przybrać formę scenariusza, który stał się podstawą do konkursu. Do współzawodnictwa przystąpiło 13 zespołów. W pierwszym etapie złożono 6 prac. Werdykt jury po drugim etapie jednoznacznie wskazał zwycięską pracę, która zdystansowała pozostałych – nie przyznano bowiem drugiej nagrody, a jedynie dwie równorzędne trzecie oraz wyróżnienie. Laureaci – konsorcjum WXCA/RAA/Platige Image – projekt zakończyli trzy lata przed otwarciem placówki w 2020 roku. Wystawę, której koszt wynosił ok. 37 mln zł, realizowała firma wyłoniona w przetargu – MWE, w ścisłej współpracy z projektantami oraz z udziałem wykonawcy – przedsiębiorstwa Porr, pod kuratelą dyrekcji muzeum.

Tagi:
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.