Architektura MuratorRealizacjeWystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA

Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA
Fragment ekspozycji „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” prezentowanej na Zamku Królewskim na Wawelu od 1 lipca do 2 października 2022 roku, proj. NArchitekTURA; fot. Anna Stankiewicz

Choć może zabrzmi to zaskakująco, warto uświadomić osobom spoza Krakowa (ale i krakowianom także), że zamek na Wawelu położony jest daleko od centrum miasta. Jak to? – chciałoby się spytać. Przecież wawelskie wzgórze dotyka Starego Miasta, tu zaczynają się ulice Grodzka, prowadząca do Rynku Głównego, i Stradom, która wiedzie w stronę Kazimierza. Wawel to przecież początki urbanizacji na zakolu Wisły, kolebka naszej historii i kultury. A jednak ten dystans, który dzieli założenie zamkowe od okolicznych dzielnic, istnieje, doświadczają go i pracownicy zamku, i jego mieszkańcy. Bo przecież krakowianie rzadko zapuszczają się na wzgórze, nie jest im po drodze. Wyprawa tutaj musi mieć cel, to nie dzieje się mimochodem. Tymczasem na tym odległym zamku, w jego zamkniętych komnatach, miały ostatnio miejsce dwie ciekawe wystawy.

Pierwsza obejmuje pokaz trzech renesansowych obrazów. Autorami malowideł są Paolo Uccello, Bartholomaeus Bruyn Starszy i Barend Graat, a dzieła na potrzeby wystawy wypożyczono z Rijksmuseum w Amsterdamie, National Gallery w Londynie oraz Ackland Art Museum w Chapel Hill. Sala zaaranżowana na ekspozycję została podzielona na dwie części, co jeszcze zwiększa dystans do prezentowanych obrazów: wchodzi się do prostokątnego wnętrza-antyszambru, oddzielonego pełnym łukiem odcinka sklepienia od właściwej wystawy. Obrazy powieszono na ścianie o wygiętym kształcie, pokrytej panelami z blachy miedzianej o przyjemnej, ciepłej barwie i subtelnym połysku. Trzy dzieła wiszą blisko zwiedzających, niemal na wyciągnięcie dłoni, niemniej za wijącą się ścianką-balustradą z brzozowej sklejki. Przebieg tej drewnianej bariery jest echem kształtu ekspozycyjnej ściany z miedzi. Charakter wnętrza został zbudowany z tych materiałów, dodanych do zastanej podłogi z dębowego parkietu i ciemnego stropu belkowego oraz dyskretnego oświetlenia wydobywającego arcydzieła z wykreowanego anturażu.

Tagi:
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.