Przebudowa Smyka

i

Autor: materiały prasowe

Zbliża się koniec przebudowy Smyka

2017-11-06 13:00

Na budynku Centralnego Domu Towarowego w Warszawie 19 października zawieszono wiechę. Przebudowa obiektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Za jej projekt odpowiada konsorcjum AMC - Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie I i II kwartału 2018 roku. Rozbudowany będzie o nowe skrzydło od ulicy Brackiej. Budynek, którego całkowita powierzchnia to ok. 22 000 m² będzie miał 7 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne. Całość powierzchni biurowej wyniesie 15 000 m², a usługowej 7 000 m², (zaprojektowano ją na poziomie -1, parterze oraz 1 piętrze). Na parkingu podziemnym znajdzie się 136 miejsc postojowych.

Plan pomieszczeń biurowych zaaranżowany został w układzie typu open-space. Możliwy będzie najem biura o powierzchni 3000 m², czyli jednej kondygnacji.

Budynek u zbiegu Alej Jerozolimskich i Kruczej będący pierwszym po wojnie nowoczesnym domem towarowym, a zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego ukończono w 1951 roku. Po tragicznym pożarze w 1975 roku, który doszczętnie zniszczył wnętrza, odbudowano go w uproszczonej formie, rezygnując z wielu detali i charakterystycznych podziałów na elewacji. W 2014 roku właściciel nieruchomości spółka Immobel Poland, znana m.in. z wielokrotnie nagradzanej modernizacji poznańskiego Okrąglaka (proj. JEMS Architekci, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, „A-m” 03/2013), przedstawiła plany realizacji obiektu według projektu konsorcjum AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Jesienią 2014 roku rozpoczęto realizację, zaczynając od rozebrania większej części budynku i pozostawieniu jedynie żelbetowej konstrukcji i fragmentu klatki schodowej, ponieważ wpis do rejestru zabytków z 2006 roku uwzględniał główną bryłę Smyka, nie obejmując budynku biurowego i parterowego pawilonu oraz elementów architektury wykonanych po 1953 roku.

Więcej o projekcie w „A-m” 6/2016.