Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni, proj. Arch-DEco; fot. Nate Cook

Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni

2022-05-27 12:56

Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.

Współcześni o powstającej w 20-leciu międzywojennym Gdyni pisali jako o morskiej stolicy Polski, oknie na świat i miejscu wielu możliwości. W krótkim czasie obok portu powstało nowoczesne, modernistyczne miasto „z morza i marzeń” o dość jednolitej stylowo architekturze bogatych dzielnic śródmiejskich, gdzie przeważały płaskie dachy i jasne elewacje poprzecinane pasami okien. Znakiem rozpoznawczym młodego miasta stały się formy nawiązujące do architektury okrętów – wycofane ostatnie kondygnacje, zaokrąglone narożniki, lekkie stalowe balustrady.

Od lat przedwojennych ścisłe centrum miasta stanowi rejon ulic: 10 Lutego ze Skwerem Kościuszki, Świętojańskiej, Starowiejskiej i Waszyngtona. W tej prestiżowej lokalizacji, nieopodal muzeów, teatru, parku, mariny i plaży powstał ekskluzywny zespół mieszkalno-usługowy Yacht Park autorstwa pracowni Arch-Deco. Zlokalizowane przy ulicy Rybickiego założenie jest elementem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która w 2011 roku zwyciężyła w konkursie SARP na rewitalizację poprzemysłowych terenów Dalmoru, dawnego symbolu polskiej floty rybackiej, obecnie części Polskiego Holdingu Nieruchomości.Układ urbanistyczny założenia jest prosty i przejrzysty – sześć 5-kondygnacyjnych, zorientowanych wzdłuż osi północ-południe budynków stoi w równym szeregu przy nabrzeżu Molo Południowego. Od północy są zorganizowane wejścia do części mieszkalnych, wjazdy do dwóch garaży podziemnych oraz naziemne miejsca parkingowe. Od południa zlokalizowano zdwojony ciąg pieszy, rozdzielony zielenią i małą architekturą. Na skraju waterfrontu biegnie część bardziej publiczna składająca się z nitki pieszo-jezdnej oraz lekko obniżonego nabrzeża portu jachtowego. Bliżej budynków wiedzie półpubliczny ciąg wyraźnie związany z usługami w parterach zespołu. Program założenia uzupełnia wybudowana w ramach inwestycji ogólnodostępna marina z profesjonalnym zapleczem.

KUP DOSTĘP