Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

ARCH-DECO
ARCH-DECO
ARCH-DECO
ul. Starowiejska 41/43
81-363 Gdynia
tel. 58 660 81 20
e-mail: archdeco@archdeco.pl
www.archdeco.pl

Zbigniew Reszka, absolwent WA PG (dyplom 1974), w 1985 roku założył w Gdańsku spółdzielnię Twórczość Architektoniczna, zrzeszającą małe autorskie pracownie. Cztery lata później z Michałem Baryżewskim (absolwentem gdańskiej ASP i stypendystą Fulbrighta) powołał biuro Arch-Deco. Było ono jedną z pierwszych profesjonalnych pracowni w Trójmieście. Dziś zatrudnia 40 architektów, a w swoim dorobku ma wiele realizacji biurowych, mieszkaniowych czy przemysłowych, m.in. siedzibę Grupy Lotos w Gdańsku (2006, „A-m” 9/07), kompleks biur i hal przemysłowych firmy Lira w Elblągu (2009), budynki apartamentowe w Sopocie i Juracie (2008, 2010, „A-m” 11/05), siedzibę Gdyńskiego Centrum Filmowego („A-m” 12/05), Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, budynki apartamentowe w Juracie, osiedle Oliva Koncept w Gdańsku i Nowe Orłowo w Gdyni czy gdyński Park Centralny.

Aspiracją Arch-Deco jest tworzenie funkcjonalnych obiektów o zdecydowanej indywidualności, pretendujących do miana znaku w przestrzeni. W swoich projektach często odwołuje się do tradycji modernistycznych. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski są laureatami Honorowej Nagrody SARP 2013.

Michał Baryżewski

Michał Baryżewski

Zbigniew Reszka

Zbigniew Reszka

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż Tegoroczna odsłona Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem Iluzja. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. 13 spacerów, 7 wystaw i 6 pokazów filmowych, a wszystkie prelekcje, debaty i dyskusje zajęły łącznie ponad 17 godzin.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Pirs Przyszłości: konkurs na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni [WYNIKI] Poznaliśmy wyniki konkursu studialno-ideowego na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni w obrębie skweru Kościuszki, alei Jana Pawła II oraz Mola Południowego. Jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz za najlepszy uznało projekt warszawskiej pracowni SMOL Architekt.
Nowy budynek szpitala klinicznego w Otwocku: wyniki konkursu SARP Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz oddział warszawski SARP ogłosiły wyniki dwuetapowego konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku placówki.
Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova Poznaliśmy laureatów  tegorocznej edycji konkursu Czasu Gdyni na najlepsze realizacje w mieście. W kategorii Architektura zwyciężył kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova studia Kwadrat. Wyróżnienia dla Arch-Deco i Wolski Architekci.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.