Architektura MuratorRealizacjeZespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni

Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni

Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.

Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni, proj. Arch-DEco; fot. Nate Cook

Współcześni o powstającej w 20-leciu międzywojennym Gdyni pisali jako o morskiej stolicy Polski, oknie na świat i miejscu wielu możliwości. W krótkim czasie obok portu powstało nowoczesne, modernistyczne miasto „z morza i marzeń” o dość jednolitej stylowo architekturze bogatych dzielnic śródmiejskich, gdzie przeważały płaskie dachy i jasne elewacje poprzecinane pasami okien. Znakiem rozpoznawczym młodego miasta stały się formy nawiązujące do architektury okrętów – wycofane ostatnie kondygnacje, zaokrąglone narożniki, lekkie stalowe balustrady.

Od lat przedwojennych ścisłe centrum miasta stanowi rejon ulic: 10 Lutego ze Skwerem Kościuszki, Świętojańskiej, Starowiejskiej i Waszyngtona. W tej prestiżowej lokalizacji, nieopodal muzeów, teatru, parku, mariny i plaży powstał ekskluzywny zespół mieszkalno-usługowy Yacht Park autorstwa pracowni Arch-Deco. Zlokalizowane przy ulicy Rybickiego założenie jest elementem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która w 2011 roku zwyciężyła w konkursie SARP na rewitalizację poprzemysłowych terenów Dalmoru, dawnego symbolu polskiej floty rybackiej, obecnie części Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Układ urbanistyczny założenia jest prosty i przejrzysty – sześć 5-kondygnacyjnych, zorientowanych wzdłuż osi północ-południe budynków stoi w równym szeregu przy nabrzeżu Molo Południowego. Od północy są zorganizowane wejścia do części mieszkalnych, wjazdy do dwóch garaży podziemnych oraz naziemne miejsca parkingowe. Od południa zlokalizowano zdwojony ciąg pieszy, rozdzielony zielenią i małą architekturą. Na skraju waterfrontu biegnie część bardziej publiczna składająca się z nitki pieszo-jezdnej oraz lekko obniżonego nabrzeża portu jachtowego. Bliżej budynków wiedzie półpubliczny ciąg wyraźnie związany z usługami w parterach zespołu. Program założenia uzupełnia wybudowana w ramach inwestycji ogólnodostępna marina z profesjonalnym zapleczem.

Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.
Psychologia architektury: o wpływie architektury na emocje Henning Larsen, Arch-Deco, Roark Studio, Iliard, Ideograf Czym właściwie jest psychologia architektury? Jak rozumieją ją projektanci? Jakie zabiegi wywołujące emocje i wpływające na nastrój użytkowników stosują? Odpowiadają przedstawiciele pracowni Henning Larsen Architects, Arch-Deco, Roark Studio, Ideograf i Iliard Architecture & Project Management.