Architektura MuratorStudenciDrewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

Prezentujemy wyniki konkursu Drewno w architekturze na najlepszą pracę magisterską, którego rozstrzygnięcie odbyło się 15 listopada 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego
Organizatorzy i laureaci konkursu Drewno w architekturze; Fot. archiwum organizatora

15 listopada 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu Drewno w architekturze na najlepszą pracę magisterską oraz otwarto wystawę pokonkursową. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Białostocka we współpracy z firmami UNIBEP S.A. oraz Danwood S.A., które ufundowały nagrody. Do konkursu można było zgłaszać projekty dyplomowe obronione nie wcześniej niż w styczniu 2013 roku. Kryteria oceny prac obejmowały jakość architektoniczną projektu oraz wykorzystanie w nim estetycznych bądź konstrukcyjnych walorów drewna, a także klarowny sposób przedstawienia rozwiązań.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Sąd konkursowy obradował w składzie: Aleksander Asanowicz (przewodniczący jury, WA PB), Konrad Kucza-Kuczyński (WA PW), Romuald Loegler (Atelier Loegler Architekci), Andrzej Chwalibóg (Pracownia Projektowa ARCH ITO), Tomasz Duryński (DANWOOD S.A.), Roman Jakubowski (UNIBEP S.A.), Adam Jakimowicz (komisarz konkursu). Spośród 38 nadesłanych prac jury nominowało do następnego etapu 11 projektów, z których później zostały wybrane trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Uroczystość wręczenia nagród uświetniły wykłady zaproszonych gości – Andrzeja Lechowskiego, dyrektora Muzeum Podlaskiego oraz Jarosława Szewczyka, profesora PB.

(RED.)

I NAGRODA

Temat: Obiekty edukacji ekologicznej w Puszczy Białowieskiej

Autorka: mgr inż. arch. Ewa Piszczek

Promotor: dr inż. arch. Jan Kubec

Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Opis autorski (fragment)

Projekt składa się z kilku obiektów: Centrum Informacji Turystycznej Wrota puszczy, 50-metrowej wieży w koronach drzew, wieży widokowej na bagnach, jaskini ciszy oraz grupy pięciu pawilonów Głosy puszczy. Zakłada zastosowanie przyjaznych środowisku materiałów konstrukcyjnych oraz maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na przyrodę.

Opinia jury

Autorka oparła swój projekt na dogłębnej analizie tematu i sformułowała właściwe wnioski projektowe dotyczące lokalizacji, konstrukcji, użycia materiałów, relacji przestrzennych pomiędzy obiektami oraz między obiektami a środowiskiem. Jury konkursu doceniło kompleksowe zastosowanie drewna zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i definiującego ekspresyjną formę obiektów, bardzo nowoczesną, a zarazem nawiązującą do architektury lokalnej.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

II NAGRODA

Temat: Parkupartments – system dostępnej zabudowy mieszkaniowej w oparciu o prefabrykowany szkielet drewniany

Autor: mgr inż. arcg. Wojciech Zientek

Promotor: dr inż. arch. Agata Twardoch

Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Opis autorski (fragment)

Przedmiotem pracy jest system dostępnego budownictwa mieszkaniowego opracowany w oparciu o system szkieletowy. (...) Projekt ma na celu sprowokowanie dyskusji o rozwiązaniach, obniżających koszty budowy mieszkań, w tym o powrocie do prefabrykacji.

Opinia jury

Jury doceniło podjętą przez autora próbę określenia możliwości wykorzystania budownictwa prefabrykowanego do celów zwiększenia dostępności mieszkań. Jury zwróciło uwagę na kompleksowość projektu, oryginalność przyjętych założeń konstrukcyjnych i zastosowanie drewnianej konstrukcji szkieletowej w budynku wielokondygnacyjnym.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

III NAGRODA

Temat: Uniwersalna jednostka minimalna. Mobilna alternatywa mieszkaniowa

Autorka: mgr inż. arch. Ewelina Andrecka

Promotor: dr inż. arch. Elżbieta Rdzawska-Augustin

Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Opis autorski (fragment)

Ludzie coraz częściej podejmują decyzję o powrocie do natury, z dala od nowoczesnego środowiska miejskiego. Poszukiwanie spokoju lub chwilowej odskoczni prowadzi człowieka do przyrody, do pierwotnego stylu życia, prostego, wolniejszego, szczęśliwszego. Zatem co jest potrzebne, aby przetrwać i móc żyć wedle własnych wyborów? Czym jest (…) uniwersalna jednostka minimalna? Jest osobistą decyzją człowieka.

Opinia jury

Jury konkursu doceniło oryginalność podejścia do projektowania mieszkania w formie „mobilnej uniwersalnej jednostki minimalnej”. Jury podkreśla właściwy dobór materiału konstrukcyjnego, a także jego zastosowanie, umożliwiające pełną prefabrykację obiektu. Na wysoką ocenę zasługuje kompleksowość opracowania projektu – od założeń funkcjonalnych, poprzez projekt wykonawczy elementów drewnianej konstrukcji, do schematu pakowania, a następnie montażu elementów składowych jednostki.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

WYRÓŻNIENIE

Temat: Domus Dei. centrum kształtowania i umacniania dóbr duchowych

Autorka: mgr inż. arch. Aleksandra Zielonka

Promotor: dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich

Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Opis autorski (fragment)

Budynek ma być przestrzenią, która pozwala na zatrzymanie się na chwilę w tym szalonym świecie, pracę nad sobą i próbę znalezienia równowagi pomiędzy życiem duchowym a pracą.

Opinia jury

Projekt wyróżniono za wykreowanie prostej, jednorodnej, a zarazem frapującej formy architektonicznej, harmonijnie wpisującej się w otoczenie. Pomysł został wysoko oceniony za właściwe użycie materiału, który jest zarówno elementem konstrukcyjnym, jak i definiującym estetykę obiektu. Jury doceniło złożoną naturę projektu magisterskiego, w którym drewno zastosowano do wyrażenia z jednej strony medytacyjnego charakteru obiektu, a z drugiej – cech architektury monumentalnej.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego

WYRÓŻNIENIE

Temat: Kabiny turystyczne na Islandii

Autorka: mgr inż. arch. Karolina Motyka

Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Maciej Złowodzki

Promotor pomocniczy: dr inż. arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel

Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Opis autorski (fragment)

Kabiny turystyczne, które zaprojektowałam są współczesną wersją tradycyjnych domów islandzkich zbudowanych z drewna, kamienia i porośniętych trawą. Swoją formą przypominają one kryształy lodu o nieregularnych kształtach, które wyrzuca ocean na plażę.

Opinia jury

Jury doceniło autorską interpretację tradycyjnych domów islandzkich. Zaproponowany system prefabrykowanych elementów drewnianych pozwolił na stworzenie interesujących form przestrzennych. Wysoko oceniony został zarówno proces powstawania formy kabiny mieszkalnej, jak i uzyskana forma końcowa – nowoczesna i metaforyczna.

Drewno w architekturze – wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego
Tagi:
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.
Konkurs SARP Furmańska: nowa siedziba nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Składanie wniosków do 26 października.
Paweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020 Poznański skwer zaprojektowany przez Pawła Grobelnego został kolejny raz wyróżniony – tym razem w ramach DNA Paris Design Awards.
Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów Firma SunRoof zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Pula nagród wynosi 4000 euro.
Jump the Gap 2020 – specjalna pandemiczna edycja. 5 zwycięskich projektów Konkurs designu jumpthegap® ogłasza zwycięzców specjalnej edycji 2020 skoncentrowanej na nowych produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji pandemii w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej i jakości życia. Wszystkie projekty w konkursie jumpthegap® otrzymały nagrodę w wysokości 1000 EURO.
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.