Architektura MuratorStudenciKonkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.

Konkurs na najlepszy dyplom poruszający kwestię zielonych dachów lub ścian
il. GettyImages

Zielone dachy i żyjące ściany pełnią w miastach wiele ważnych funkcji, a ze względu na potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych ich promocja w Polsce staje się pilnym zadaniem. Rosnące zainteresowanie tą tematyką widać również w licznych pracach dyplomowych, zarówno na poziomie inżynierskim i licencjackim, jak i magisterskim. Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone postanowiło docenić prace dotyczące tego ważnego zagadnienia, organizując pierwszą edycję konkursu na najlepsze projekty i rozwiązania w tym zakresie. Do udziału zaprasiło studentów i absolwentów polskich uczelni, którzy w swoich pracach inżynierskich/licencjackich lub magisterskich poruszyli szeroko pojętą problematykę zielonych dachów lub żyjących ścian. Jedyny warunek: prace musiały być obronione w na przestrzeni lat 2017-2020. W jury pod przewodnictwem architekt Justyny Rubaszek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) znaleźli się: Magdalena Biela (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach), Balbina Gryczyńska (firma Calla), Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Anna Sylwester-Czapla (Optigruen).

Laureaci I edycji konkursu stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ)

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska. W kategorii prace inżynierskie I miejsce zdobył dyplom Łukasza Modrzejewskiego „Przystań dla rowerzystów we Wrocławiu” (promotor: dr inż. arch. Tomasz Głowacki). Nagrodę przyznano za bardzo dobrą ideę i jej wzorcowe wyrażenie słowem i projektem oraz w pełni prawidłowe zastosowanie technologii zielonego dachu i uzyskaną integrację obiektu z otoczeniem. Miejsce II zajęła Marcelina Smolarczyk z pracą „Łączka Nowohucka. Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie” (promotor: dr inż. arch. Izabela Styka). Nagrodę przyznano za interesujące rozwiązanie projektowe łączące technologię zielonych dachów z szacunkiem do otwartej przestrzeni w mieście. Sędziowie wyróżili też dwa projekty: Klaudii Kurzacz – „Klub Fitness” (promotor: dr inż. arch. Robert Misiuk) oraz Michała Hajdowskiego „Projekt ogrodu na dachu” (promotor: dr inż. Małgorzata Krasowska).

Czytaj też: Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY |

W kategorii prace magisterskie I miejsce zajęły Paula Karpowicz i Anna Karbowska z projektem „Po Prostu Węglówka. Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych i Adaptacja Magazynów na Centrum Nauki” (promotor: dr inż. arch. Barbara Zin). Nagrodę przyznano za uwzględnienie w temacie rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego elementu natury oraz za dojrzałe i wyczerpujące rozwiązania projektowe i ich interesujące graficzne przedstawienie. Miejsce II zdobyła Aleksandra Irzyk za projekt „Muzeum Pamięci Wiosek Zatopionych” (promotor: dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK). Nagrodę przyznano za oryginalność i ważność podjętego tematu oraz w pełni przemyślane, spójne i bardzo ciekawe rozwiązania projektowe uwzgledniające zielone technologie. Na miejsce III znalazła się z kolei Magdalena Bieryło z pracą „Problematyka kształtowania architektury bioklimatycznej w mieście na przykładzie budynku wielorodzinnego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej” (promotor: dr inż. arch. Janusz Marchwiński) za wyczerpujące studia analityczne i kompleksową realizację tematu architektury bioklimatycznej.

W kategorii magisterskiej jury wyróżniło dodatkowo: Adama Wodzyńskiego za pracę „Niewidzialny zabytek – przywracanie tożsamości fragmentu śródmieścia Warszawy. Centrum kultury i sztuki” (promotor: dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska), Kamila Kajdasa za projekt „Architektura na styku. Centrum Badawcze Nauk Rolniczych w Zielonkach pod Krakowem” (promotor: dr inż. arch. Jan Kubec), Miłosza Mleczkę za projekt „Planetarium z zespołem domów atrialnych – zabudowa wtopiona w ekosystem Górek Czechowskich” (promotor: mgr inż. arch. Marek Bielecki), Alicję Walczak za pracę „Rewitalizacja Fortu VII ‘Zbarż’ Twierdzy Warszawa” (promotor: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, prof. PK) oraz Dobrochę Latę za projekt „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska). Ponadto sędziowie postanowili przyznać specjalne wyróżnienie Kubie Kopeckiemu za pracę „Ma być zielono. Błękitno-zielona infrastruktura jako element adaptacji miast do kryzysu klimatycznego oraz rozwoju przestrzeni publicznej Katowic” (promotor: dr inż. arch. Agata Twardoch).

Zielone maszyny przyszłości
Zielone maszyny przyszłości Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.
Autor: (Red.)
Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1 Do witruwiańskiej triady, określającej najważniejsze cechy architektury jako trwałość, użyteczność i piękno, należy dziś dodać energooszczędność. Nowoczesny dom będzie nie tylko funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Będzie też wykorzystywał odnawialne źródła energii, by przekształcić je w prąd i ciepło. Na przykład za sprawą inteligentnych dachów solarnych.
Ruukki® Classic Design to nowe, wysokiej jakości panele dachowe na rąbek stojący zatrzaskowy. Ich dopracowana w każdym detalu konstrukcja stwarza zupełnie nowe możliwości tworzenia ponadczasowych aranżacji. Panele mogą być gładkie (wersja Ruukki® Classic Design C), z mikroprofilowaniem (Ruukki® Classic Design M) lub przetłoczeniem wzdłużnym (Ruukki® Classic Design D). Panele gładkie i z mikroprofilowaniem dostępne są w trzech szerokościach: 475 mm, 355 mm oraz 271 mm, zaś z przetłoczeniami wzdłużnymi w jednej – 475 mm. Ich długość może wynosić od zaledwie 200 mm do aż 10 000 mm. Co ciekawe, panele o różnych szerokościach oraz odmiennych opcjach wykończenia można łączyć ze sobą na jednej połaci dachowej.
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: optymalny system hydroizolacji Folie dachowe BauderTHERMOPLAN to innowacyjny system hydroizolacji na bazie elastycznych poliolefinów (FPO). Sprawdzają się we wszystkich typach konstrukcji nośnych lekkich dachów, także do renowacji i zazieleniania przekryć.
Doświetlanie pomieszczeń przez płaski dach. Jak wybrać okna do płaskich dachów? W kwestii funkcjonalności i estetyki wnętrz duże znaczenie odgrywa ich właściwe doświetlenie. Dla pomieszczeń, w których okna fasadowe nie zapewniają optymalnego dostępu do światła słonecznego, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów.
ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ― jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród w dziedzinie designu i jako jedyny w kategorii ognioodpornych produktów przeznaczonych dla dachów i elewacji.