Architektura MuratorStudenciKonkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.

Konkurs na najlepszy dyplom poruszający kwestię zielonych dachów lub ścian
il. GettyImages

Zielone dachy i żyjące ściany pełnią w miastach wiele ważnych funkcji, a ze względu na potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych ich promocja w Polsce staje się pilnym zadaniem. Rosnące zainteresowanie tą tematyką widać również w licznych pracach dyplomowych, zarówno na poziomie inżynierskim i licencjackim, jak i magisterskim. Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone postanowiło docenić prace dotyczące tego ważnego zagadnienia, organizując pierwszą edycję konkursu na najlepsze projekty i rozwiązania w tym zakresie. Do udziału zaprasiło studentów i absolwentów polskich uczelni, którzy w swoich pracach inżynierskich/licencjackich lub magisterskich poruszyli szeroko pojętą problematykę zielonych dachów lub żyjących ścian. Jedyny warunek: prace musiały być obronione w na przestrzeni lat 2017-2020. W jury pod przewodnictwem architekt Justyny Rubaszek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) znaleźli się: Magdalena Biela (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach), Balbina Gryczyńska (firma Calla), Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Anna Sylwester-Czapla (Optigruen).

Laureaci I edycji konkursu stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ)

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska. W kategorii prace inżynierskie I miejsce zdobył dyplom Łukasza Modrzejewskiego „Przystań dla rowerzystów we Wrocławiu” (promotor: dr inż. arch. Tomasz Głowacki). Nagrodę przyznano za bardzo dobrą ideę i jej wzorcowe wyrażenie słowem i projektem oraz w pełni prawidłowe zastosowanie technologii zielonego dachu i uzyskaną integrację obiektu z otoczeniem. Miejsce II zajęła Marcelina Smolarczyk z pracą „Łączka Nowohucka. Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie” (promotor: dr inż. arch. Izabela Styka). Nagrodę przyznano za interesujące rozwiązanie projektowe łączące technologię zielonych dachów z szacunkiem do otwartej przestrzeni w mieście. Sędziowie wyróżili też dwa projekty: Klaudii Kurzacz – „Klub Fitness” (promotor: dr inż. arch. Robert Misiuk) oraz Michała Hajdowskiego „Projekt ogrodu na dachu” (promotor: dr inż. Małgorzata Krasowska).

Czytaj też: Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY |

W kategorii prace magisterskie I miejsce zajęły Paula Karpowicz i Anna Karbowska z projektem „Po Prostu Węglówka. Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych i Adaptacja Magazynów na Centrum Nauki” (promotor: dr inż. arch. Barbara Zin). Nagrodę przyznano za uwzględnienie w temacie rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego elementu natury oraz za dojrzałe i wyczerpujące rozwiązania projektowe i ich interesujące graficzne przedstawienie. Miejsce II zdobyła Aleksandra Irzyk za projekt „Muzeum Pamięci Wiosek Zatopionych” (promotor: dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK). Nagrodę przyznano za oryginalność i ważność podjętego tematu oraz w pełni przemyślane, spójne i bardzo ciekawe rozwiązania projektowe uwzgledniające zielone technologie. Na miejsce III znalazła się z kolei Magdalena Bieryło z pracą „Problematyka kształtowania architektury bioklimatycznej w mieście na przykładzie budynku wielorodzinnego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej” (promotor: dr inż. arch. Janusz Marchwiński) za wyczerpujące studia analityczne i kompleksową realizację tematu architektury bioklimatycznej.

W kategorii magisterskiej jury wyróżniło dodatkowo: Adama Wodzyńskiego za pracę „Niewidzialny zabytek – przywracanie tożsamości fragmentu śródmieścia Warszawy. Centrum kultury i sztuki” (promotor: dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska), Kamila Kajdasa za projekt „Architektura na styku. Centrum Badawcze Nauk Rolniczych w Zielonkach pod Krakowem” (promotor: dr inż. arch. Jan Kubec), Miłosza Mleczkę za projekt „Planetarium z zespołem domów atrialnych – zabudowa wtopiona w ekosystem Górek Czechowskich” (promotor: mgr inż. arch. Marek Bielecki), Alicję Walczak za pracę „Rewitalizacja Fortu VII ‘Zbarż’ Twierdzy Warszawa” (promotor: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, prof. PK) oraz Dobrochę Latę za projekt „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska). Ponadto sędziowie postanowili przyznać specjalne wyróżnienie Kubie Kopeckiemu za pracę „Ma być zielono. Błękitno-zielona infrastruktura jako element adaptacji miast do kryzysu klimatycznego oraz rozwoju przestrzeni publicznej Katowic” (promotor: dr inż. arch. Agata Twardoch).

Zielone maszyny przyszłości
Zielone maszyny przyszłości Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.
Autor: (Red.)
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.
Roca One Day Design Challenge: III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule on-line Już 8 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i architektów organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter cyfrowy. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Konkurs na projekt obiektu wystawienniczego na terenie dawnego obozu w Treblince Muzeum Treblinka i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w jednoetapowym konkursie na projekt nowego obiektu wystawienniczo-edukacyjnego. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 7 września.