Architektura MuratorStudenciKonkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.

Konkurs na najlepszy dyplom poruszający kwestię zielonych dachów lub ścian
il. GettyImages

Zielone dachy i żyjące ściany pełnią w miastach wiele ważnych funkcji, a ze względu na potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych ich promocja w Polsce staje się pilnym zadaniem. Rosnące zainteresowanie tą tematyką widać również w licznych pracach dyplomowych, zarówno na poziomie inżynierskim i licencjackim, jak i magisterskim. Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone postanowiło docenić prace dotyczące tego ważnego zagadnienia, organizując pierwszą edycję konkursu na najlepsze projekty i rozwiązania w tym zakresie. Do udziału zaprasiło studentów i absolwentów polskich uczelni, którzy w swoich pracach inżynierskich/licencjackich lub magisterskich poruszyli szeroko pojętą problematykę zielonych dachów lub żyjących ścian. Jedyny warunek: prace musiały być obronione w na przestrzeni lat 2017-2020. W jury pod przewodnictwem architekt Justyny Rubaszek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) znaleźli się: Magdalena Biela (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach), Balbina Gryczyńska (firma Calla), Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Anna Sylwester-Czapla (Optigruen).

Laureaci I edycji konkursu stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ)

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska. W kategorii prace inżynierskie I miejsce zdobył dyplom Łukasza Modrzejewskiego „Przystań dla rowerzystów we Wrocławiu” (promotor: dr inż. arch. Tomasz Głowacki). Nagrodę przyznano za bardzo dobrą ideę i jej wzorcowe wyrażenie słowem i projektem oraz w pełni prawidłowe zastosowanie technologii zielonego dachu i uzyskaną integrację obiektu z otoczeniem. Miejsce II zajęła Marcelina Smolarczyk z pracą „Łączka Nowohucka. Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie” (promotor: dr inż. arch. Izabela Styka). Nagrodę przyznano za interesujące rozwiązanie projektowe łączące technologię zielonych dachów z szacunkiem do otwartej przestrzeni w mieście. Sędziowie wyróżili też dwa projekty: Klaudii Kurzacz – „Klub Fitness” (promotor: dr inż. arch. Robert Misiuk) oraz Michała Hajdowskiego „Projekt ogrodu na dachu” (promotor: dr inż. Małgorzata Krasowska).

Czytaj też: Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY |

W kategorii prace magisterskie I miejsce zajęły Paula Karpowicz i Anna Karbowska z projektem „Po Prostu Węglówka. Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych i Adaptacja Magazynów na Centrum Nauki” (promotor: dr inż. arch. Barbara Zin). Nagrodę przyznano za uwzględnienie w temacie rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego elementu natury oraz za dojrzałe i wyczerpujące rozwiązania projektowe i ich interesujące graficzne przedstawienie. Miejsce II zdobyła Aleksandra Irzyk za projekt „Muzeum Pamięci Wiosek Zatopionych” (promotor: dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK). Nagrodę przyznano za oryginalność i ważność podjętego tematu oraz w pełni przemyślane, spójne i bardzo ciekawe rozwiązania projektowe uwzgledniające zielone technologie. Na miejsce III znalazła się z kolei Magdalena Bieryło z pracą „Problematyka kształtowania architektury bioklimatycznej w mieście na przykładzie budynku wielorodzinnego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej” (promotor: dr inż. arch. Janusz Marchwiński) za wyczerpujące studia analityczne i kompleksową realizację tematu architektury bioklimatycznej.

W kategorii magisterskiej jury wyróżniło dodatkowo: Adama Wodzyńskiego za pracę „Niewidzialny zabytek – przywracanie tożsamości fragmentu śródmieścia Warszawy. Centrum kultury i sztuki” (promotor: dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska), Kamila Kajdasa za projekt „Architektura na styku. Centrum Badawcze Nauk Rolniczych w Zielonkach pod Krakowem” (promotor: dr inż. arch. Jan Kubec), Miłosza Mleczkę za projekt „Planetarium z zespołem domów atrialnych – zabudowa wtopiona w ekosystem Górek Czechowskich” (promotor: mgr inż. arch. Marek Bielecki), Alicję Walczak za pracę „Rewitalizacja Fortu VII ‘Zbarż’ Twierdzy Warszawa” (promotor: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, prof. PK) oraz Dobrochę Latę za projekt „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska). Ponadto sędziowie postanowili przyznać specjalne wyróżnienie Kubie Kopeckiemu za pracę „Ma być zielono. Błękitno-zielona infrastruktura jako element adaptacji miast do kryzysu klimatycznego oraz rozwoju przestrzeni publicznej Katowic” (promotor: dr inż. arch. Agata Twardoch).

Zielone maszyny przyszłości
Zielone maszyny przyszłości Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.
Autor: (Red.)
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!
Konkurs na projekt parku przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce Urząd miasta Ostrołęki ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji krajobrazowo-architektonicznej zagospodarowania terenu przy ul. Warszawskiej w zachodniej części miasta. To tak zwany Lasek nad Narwią, którego uporządkowanie ma się stać jednym z etapów urządzania nabrzeża rzeki w centrum.