Za nami 14. edycja konkursu MultiComfort House Student Contest organizowanego przez Saint-Gobain. W tym roku partnerem przedsięwzięcia były władze Dubaju, a zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami dotyczyło zaprojektowania zrównoważonego osiedla położonego na wybrzeżu zatoki Al Jaddaf. Projekty infrastruktury w konkursie uwzględniały wytyczne techniczne standardu MULTICOMFORT Saint-Gobain zapewniające mieszkańcom komfort termiczny, akustyczny, dobrej jakości powietrza i wizualny w wyjątkowo gorącym oraz wilgotnym klimacie. Przypomnijmy, że średnia letnia temperatura w Dubaju to 42°C, a częstym zjawiskiem są burze piaskowe. Obok redukcji zużycia energii dodatkowym wymaganiem konkursu było podkreślenie w projekcie kontekstu otoczenia i zaproponowanie rozwiązań sprzyjających narodzinom wielokulturowej społeczności – mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain.
W finale konkursu oceniono 50 projektów przedstawionych przez zespoły z 28 krajów. Praca Joanny Wnuczek, której promotorką jest dr hab. inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej, zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach krajowych. W Dubaju młoda projektantka zaprezentowała koncepcję przed międzynarodowymi ekspertami. W moim projekcie skupiłam się na rozwiązaniach, które sprzyjają rozwojowi żywej, wibrującej społeczności. W koncepcji urbanistycznej przykładem są wysoko zamontowane osłony ulic. Panele mają falujący kształt niczym pustynne wydmy. Z kolei ażurowa powierzchnia paneli to nawiązanie do tradycyjnych, drewnianych maszrabiji, czyli okiennych żaluzji, które już wieki temu chroniły przed słońcem, jednocześnie przepuszczając świeże powietrze. Dzięki osłonom ulice Dubaju ożyją – chronione przed żarem, hałasem i pyłem ponownie staną się miejscem spotkań – tłumaczy Joanna Wnuczek.
W bryle ważnym elementem są także przestronne tarasy również kojarzone z architekturą Wschodu. To one w zestawieniu z przeszklonymi fasadami współtworzą prywatną przestrzeń niejako połączoną z otaczającym osiedle krajobrazem. Zastosowanie nowoczesnego, niskoemisyjnego szkła gwarantuje optymalną ilość światła, jednocześnie chroniąc przed przegrzewaniem. Elementem wspomagającym wentylację są tradycyjne bliskowschodnie wieże wiatrowe, zwane w języku arabskim łapaczami wiatru. Wymuszają one przepływ świeżego powietrza do wnętrza – dodaje. Pierwsze miejsce w 14. edycji konkursu zajęli studenci z Uniwersytetu Technologicznego w Durbanie w RPA. Drugie zdobył projekt z Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego na Białorusi, a trzecie z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Darmstadt.