Architektura MuratorStudenciProjekty studenckiePrzedproże kina Iluzjon – wyniki konkursu

Przedproże kina Iluzjon – wyniki konkursu

Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich WA PW. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina Iluzjon, spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną. Pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne.

Przedproże kina Iluzjon
Nagroda „A-m”, autorzy: Dominika Dydyszko, Marta Wiśniewska

Wydział Architektury PW wraz z warszawskim kinem Iluzjon przeprowadził konkurs na przedproże kina Iluzjon. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną z możliwością korzystania z istniejącej kawiarni. Projekty musiały oddziaływać na otaczającą przestrzeń, mieć czytelny wyraz architektoniczny i funkcjonować przez cały rok. Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich. Studenci pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne, w grupach prowadzonych przez: Jana Mazura i Dariusza Chychłowskiego, Krzysztofa Koszewskiego i Jacka Kopczewskiego, Annę Wierzbicką i Piotra Bujnowskiego, Justynę Dziedziejko i Witolda Andrzeja Orzechowskiego, Michała Brutkowskiego i Stanisława Karłowskiego, Michała Adamczyka i Mikołaja Kwiecińskiego, Agnieszkę Kwiecińską i Piotra Kudelskiego. W sumie w konkursie wzięło udział blisko 170 studentów. Sąd konkursowy w składzie: Marek Świerczyński (WA PW), Aleksander Chylak (WA PW), reżyser Robert Gliński (Filmoteka Narodowa), Tadeusz Żera (Filmoteka Narodowa), Witold Szymanik (WSC), przyznał trzy nagrody i wyróżnienie. Swoją nagrodę wręczył też mięsięcznik „A-m”.

Przedproże kina Iluzjon
I nagroda, autorzy: Julia Kazimierska, Daniel Muchin

I nagroda

Praca numer 100001

Autorzy: Julia Kazimierska, Daniel Muchin

Prowadzący: arch. Michał Brutkowski, arch. Stanisław Karłowski

Uzasadnienie jury

Nagrodę przyznano za wprowadzenie współczesnych elementów zagospodarowania, nienaruszających zabytkowej architektury budynku kina i za spójność aranżacji „przedpola” z funkcją filmoteki. OPIS AUTORSKI (FRAGMENT) Idea powstałej formy było połaczenie dwóch przeciwstawnych koncepcji. Całkowicie transparentna struktura pozwala skupić cała uwagę na estetyce architektury kina ,stanowiac jedynie dodatek do głównego obiektu.

Przedproże kina Iluzjon
II nagroda, autorzy: Weronika Krygicz, Anna Szefer

II nagroda

Praca numer 264129

Autorzy: Weronika Krygicz, Anna Szefer

Prowadzący: arch. Michał Brutkowski, arch, Stanisław Karłowski

Uzasadnienie jury

Jury przyznało nagrodę za nienaruszanie kompozycji „przedproża”, oszczędność środków wyrazu, za koncepcję posadzki, nawiązującej do stylistyki dawnego czarno-białego kina.

Opis autorski (fragment)

W kubicznych elementach będących przestrzenną kontynuacją posadzki odnaleźć możemy miejsce odpoczynku i ekrany dotykowe informujące o historii kina i aktualnym repertuarze.

Przedproże kina Iluzjon
III nagroda, autorzy: Justyna Repko, Katarzyna Twardowska

III nagroda

Praca numer 297065

Autorzy: Justyna Repko, Katarzyna Twardowska

Prowadzący: arch. Justyna Dziedziejko, arch. Witold Andrzej Orzechowski

Uzasadnienie jury

Nagrodę przyznano za oryginalną formę „przedproża” w kontekście funkcji kina, za twórcze nawiązanie do tej funkcji.

Przedproże kina Iluzjon
Wyróżnienie, autorzy: Aleksandra Giermasińska, Hubert Konarowski

Wyróżnienie

Praca numer 777721

Autorzy: Aleksandra Giermasińska, Hubert Konarowski

Prowadzący: dr hab. arch. Anna Wierzbicka, arch. Piotr Bujnowski

Uzasadnienie jury

Nagrodę przyznano za oryginalną formę „przedproża” w kontekście funkcji kina.

Przedproże kina Iluzjon
Nagroda „A-m”, autorzy: Dominika Dydyszko, Marta Wiśniewska

Nagroda „A-m”

Praca numer 141704

Autorzy: Dominika Dydyszko, Marta Wiśniewska

Prowadzący: arch. Justyna Dziedziejko, arch. Witold Andrzej Orzechowski

Uzasadnienie jury

Nagrodę przyznano za oryginalną i spójną koncepcję „przedproża”, funkcjonalność i prostotę.

Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Modernizacja kina Muza w Poznaniu projektu TOYA DESIGN Jedno z najstarszych kin studyjnych w Polsce przeszło właśnie kolejną metamorfozę. Dzięki architektom z TOYA DESIGN obiekt dostosowano do oczekiwań współczesnego widza, zachowując jednocześnie kameralny charakter kina repertuarowego.
„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.
MIASTOmovie – wiele wymiarów sąsiedztwa Tegoroczną edycję festiwalu MIASTOmovie, odbywającą się pod hasłem Sąsiedztwo, otworzyła ekspozycja Natalii Gołubowskiej poświęcona przestrzeni klatek schodowych, które są nośnikiem informacji o relacjach panujących między sąsiadami. To przestrzeń trochę własna, a trochę wspólna, niepubliczna i nie do końca prywatna. W programie oprócz licznych filmów znalazły się też debaty, targ książek oraz wycieczka po ogrodach działkowych na wrocławskim Ołbinie – relacja Aleksandry Czupkiewicz.