Architektura MuratorStudenciRytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury

Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury

Architektura to nie tylko projekt za projektem i zmaganie się z naglącymi terminami kolejnych zleceń. Niech poniższa galeria będzie dowodem tego, że studiowanie na WA Politechniki Poznańskiej daje także możliwość realizacji własnych pasji i poszukiwania w niej związków z architekturą.

Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury
Tajemnicze wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (prj. R. Mahlamäki, I. Lahdelma). Trudno odnaleźć tam początek i koniec. Fot. Michał Pęczak

Jako dziecko odwiedzałem sklepy papiernicze z wypiekami na twarzy. Fascynowała mnie regularność setek arkuszy brystolu ułożonych w stos, kolorowych pisaków poukładanych w równych rzędach, pustych kratek w brulionowych zeszytach i feeria barw na regale z akrylowymi farbami, ustawionymi od najjaśniejszej do najciemniejszej lub od najcieplejszej do najzimniejszej. Jako że nie podróżowałem zbyt wiele, a bloki w moim najbliższym otoczeniu były szare, tylko składy artykułów papierniczych i sklepów biurowych w rodzinnym miasteczku pozwalały nacieszyć oczy takim bogactwem kolorowych plam.

Dziś jest dla mnie jasne, że tą fascynacją były po prostu rytmy - szeregi powtarzających się wzorów, i to one zaprowadziły mnie na studia architektoniczne na WAPP, a w konsekwencji także rozbudziły pasję do fotografii. Bowiem co można stanowczo określić jako wspólny mianownik właśnie tych dwóch dziedzin? Tak, zgadliście: rytmy.

Drugim niesłychanie ważnym aspektem kompozycji zarówno fotograficznej, jak i architektonicznej jest światło. Tam gdzie niezwykłość architektonicznej formy nie wynika z rytmu, często wypływa ona z gry światła i cienia.

Jeżeli tak jak mnie, rozszerzają się Wam źrenice na widok regularnych wzorów oraz płynnych gradientów światła i cienia, ta skromna galeria jest dla Was :)

Michał Pęczak, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Studia online na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Ta z pozoru niekorzystna sytuacja spowodowana pandemią, okazała się dla nas ciekawym doświadczeniem, dającym nowe możliwości rozwoju w dziedzinie projektowania. Stając przed trudnym wyzwaniem prowadzenia nauczania na odległość, Wydział architektury PP starał się ułatwić studentom przystosowanie do tych niecodziennych warunków, uatrakcyjnić program zajęć i mobilizować do aktywności, nawet przed ekranem komputera.
Koło Naukowe ArchImpact na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Koło naukowe ArchImpact to doskonale miejsce, by rozwijać swoje zainteresowania, ale przede wszystkim, by wraz z młodymi architektami uczyć się analizować tkankę architektoniczną i urbanistyczną oraz dyskutować na jej temat. Pozwala także w swobodnym tempie wdrażać się w tajniki przyszłego zawodu, konfrontować swoje poglądy i wiedzę pod okiem uznanego architekta.
Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu
Stacja eksperymentalno-badawcza, pawilon naturalny Pawilon Naturalny w Dziekanowicach to obiekt o funkcjach wystawienniczej i eksperymentalno-badawczej, który powstał z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Architektury. Ma on na celu popularyzację budownictwa ekologicznego z wykorzystaniem materiałów naturalnych, proekologicznych i recyklingowych.
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej Dzięki laboratoriom diagnostyczno-pomiarowym i systemowi BMS budynek Wydziału Architektury stanowi swego rodzaju obiekt badawczy, w którym studenci mają okazję doświadczać, jak funkcjonują najnowocześniejsze systemy technologiczne – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Poznańskiej pisze Klaudia Grześkowiak. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej.