Architektura MuratorStudenciRytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury

Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury

Architektura to nie tylko projekt za projektem i zmaganie się z naglącymi terminami kolejnych zleceń. Niech poniższa galeria będzie dowodem tego, że studiowanie na WA Politechniki Poznańskiej daje także możliwość realizacji własnych pasji i poszukiwania w niej związków z architekturą.

Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury
Tajemnicze wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (prj. R. Mahlamäki, I. Lahdelma). Trudno odnaleźć tam początek i koniec. Fot. Michał Pęczak

Jako dziecko odwiedzałem sklepy papiernicze z wypiekami na twarzy. Fascynowała mnie regularność setek arkuszy brystolu ułożonych w stos, kolorowych pisaków poukładanych w równych rzędach, pustych kratek w brulionowych zeszytach i feeria barw na regale z akrylowymi farbami, ustawionymi od najjaśniejszej do najciemniejszej lub od najcieplejszej do najzimniejszej. Jako że nie podróżowałem zbyt wiele, a bloki w moim najbliższym otoczeniu były szare, tylko składy artykułów papierniczych i sklepów biurowych w rodzinnym miasteczku pozwalały nacieszyć oczy takim bogactwem kolorowych plam.

Dziś jest dla mnie jasne, że tą fascynacją były po prostu rytmy - szeregi powtarzających się wzorów, i to one zaprowadziły mnie na studia architektoniczne na WAPP, a w konsekwencji także rozbudziły pasję do fotografii. Bowiem co można stanowczo określić jako wspólny mianownik właśnie tych dwóch dziedzin? Tak, zgadliście: rytmy.

Drugim niesłychanie ważnym aspektem kompozycji zarówno fotograficznej, jak i architektonicznej jest światło. Tam gdzie niezwykłość architektonicznej formy nie wynika z rytmu, często wypływa ona z gry światła i cienia.

Jeżeli tak jak mnie, rozszerzają się Wam źrenice na widok regularnych wzorów oraz płynnych gradientów światła i cienia, ta skromna galeria jest dla Was :)

Michał Pęczak, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Dom na Dębińskiej, czyli projektowanie pod wpływem pandemii Pandemia koronawirusa pozwoliła spojrzeć na nasze mieszkania zupełnie pod innym kątem. Projekt Domu na Dębińskiej to próba stworzenia obiektu wielorodzinnego, który będzie spełniał funkcję „maszyny do mieszkania” wyklarowaną przez lockdowny.
Studia online na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Ta z pozoru niekorzystna sytuacja spowodowana pandemią, okazała się dla nas ciekawym doświadczeniem, dającym nowe możliwości rozwoju w dziedzinie projektowania. Stając przed trudnym wyzwaniem prowadzenia nauczania na odległość, Wydział architektury PP starał się ułatwić studentom przystosowanie do tych niecodziennych warunków, uatrakcyjnić program zajęć i mobilizować do aktywności, nawet przed ekranem komputera.
Koło Naukowe ArchImpact na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Koło naukowe ArchImpact to doskonale miejsce, by rozwijać swoje zainteresowania, ale przede wszystkim, by wraz z młodymi architektami uczyć się analizować tkankę architektoniczną i urbanistyczną oraz dyskutować na jej temat. Pozwala także w swobodnym tempie wdrażać się w tajniki przyszłego zawodu, konfrontować swoje poglądy i wiedzę pod okiem uznanego architekta.
Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu
Stacja eksperymentalno-badawcza, pawilon naturalny Pawilon Naturalny w Dziekanowicach to obiekt o funkcjach wystawienniczej i eksperymentalno-badawczej, który powstał z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Architektury. Ma on na celu popularyzację budownictwa ekologicznego z wykorzystaniem materiałów naturalnych, proekologicznych i recyklingowych.