Architektura MuratorStudenciStudenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Przed nami wiosenna odsłona XIII edycji projektu HELPERS’ GENERATION, czyli wspólnej akcji studentów i Fundacji DKMS. W dniach 6-10 kwietnia w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie trwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION
Grafika promująca projekt HELPERS’ GENERATION; il. materiały prasowe

Projekt HELPERS' GENERATION Fundacja DKMS prowadzi we współpracy ze studentami polskich uczelni od 2013 roku. Dzięki tej inicjatywie już ponad 135 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie, ratując życie chorym na nowotwory krwi pacjentom. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowali się także studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, w tym ambasador „Architektury-murator” Anthony Weineis, student II roku architektury. W dniach 6, 7, 8 i 10 kwietnia w siedzibie uczelni przy ul. Rejtana 16 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Każdy, kto w tym terminie zarejestruje się w bazie dawców otrzyma superofertę na zakup cyfrowej prenumeraty „Architektury-murator”.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
• przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
• pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
• wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
• pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków),
• pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków).

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl.

Impresjoniści w Warszawie: wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.