Architektura MuratorStudenciStudenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Przed nami wiosenna odsłona XIII edycji projektu HELPERS’ GENERATION, czyli wspólnej akcji studentów i Fundacji DKMS. W dniach 6-10 kwietnia w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie trwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION
Grafika promująca projekt HELPERS’ GENERATION; il. materiały prasowe

Projekt HELPERS' GENERATION Fundacja DKMS prowadzi we współpracy ze studentami polskich uczelni od 2013 roku. Dzięki tej inicjatywie już ponad 135 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie, ratując życie chorym na nowotwory krwi pacjentom. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowali się także studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, w tym ambasador „Architektury-murator” Anthony Weineis, student II roku architektury. W dniach 6, 7, 8 i 10 kwietnia w siedzibie uczelni przy ul. Rejtana 16 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Każdy, kto w tym terminie zarejestruje się w bazie dawców otrzyma superofertę na zakup cyfrowej prenumeraty „Architektury-murator”.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
• przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
• pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
• wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
• pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków),
• pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków).

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl.

Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.