Architektura MuratorStudenciStudenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION

Przed nami wiosenna odsłona XIII edycji projektu HELPERS’ GENERATION, czyli wspólnej akcji studentów i Fundacji DKMS. W dniach 6-10 kwietnia w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie trwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania dołączają do akcji HELPERS’ GENERATION
Grafika promująca projekt HELPERS’ GENERATION; il. materiały prasowe

Projekt HELPERS' GENERATION Fundacja DKMS prowadzi we współpracy ze studentami polskich uczelni od 2013 roku. Dzięki tej inicjatywie już ponad 135 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie, ratując życie chorym na nowotwory krwi pacjentom. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowali się także studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, w tym ambasador „Architektury-murator” Anthony Weineis, student II roku architektury. W dniach 6, 7, 8 i 10 kwietnia w siedzibie uczelni przy ul. Rejtana 16 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Każdy, kto w tym terminie zarejestruje się w bazie dawców otrzyma superofertę na zakup cyfrowej prenumeraty „Architektury-murator”.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
• przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
• pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
• wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
• pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków),
• pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków).

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl.

Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.