Architektura MuratorStudenciStudenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!

Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!

Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.

Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!

Livinn Kraków to nowy akademik powstający przy ul. Romanowicza 4 na Zabłociu, w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowskiej Akademi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Na potrzeby luksusowego domu studenckiego z 290 mieszkaniami przebudowywany jest jeden z obiektów dawnych zakładów elektronicznych Telpod. Projekt modernizacji opracowało biuro IMB Asymetria, a inwestorem jest firma Golub GetHouse, zapowiadająca ścisłą współpracę z pobliską uczelnią przy różnych przedsięwzięciach. Jedną z pierwszych wspólnych inicjatyw jest konkurs ideowy „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna” skierowany do studentów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych.

Projekt składa się z trzech etapów. W każdym z nich, uczestnicy mają za zadnie zaprojektować określone przestrzenie akademika. W pierwszej edycji zmierzyli się z przestrzenią dla osoby niepełnosprawnej. W drugiej – którą niedawno rozstrzygnięto – zadaniem było zaprojektowanie mieszkania dla jednej lub czterech osób. Ostatnia, wiosenna edycja będzie dotyczyła części wspólnych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców. W konkursie na projekt studenckiego lokum pierwsze miejsce przyznano Wioletcie Nowak i Szymonowi Bierówce, drugie – Bartłomiejowi Boguckiemu, a trzecie ex aequo Joannie Wójcik, Alicjia Zwolickiej i Mikołajowi Sikorze oraz Magdalenie Nakonecznej i Justynie Zagajskiej. Specjalne wyróżnienie zdobyły Mariia Katsan i Krystyna Alokhina.

Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!
Projekt mieszkania w akademiku Livinn Kraków – Wioletta Nowak i Szymon Bierówka

Uczestnicy konkursu po raz kolejny wykazali się fantastycznym warsztatem, kreatywnością i zaangażowaniem. Wszystkie projekty były szalenie ambitne i doskonale odzwierciedlały charakter naszego akademika, który już niedługo będzie gotowy na przyjęcie pierwszych studentów – mówił podczas ogłoszenia wyników Jakub Bartos, dyrektor ds. najmu w Golub GetHouse.

Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!
Projekt mieszkania w akademiku Livinn Kraków – Wioletta Nowak i Szymon Bierówka

Za koordynację konkursu ze strony uczelni odpowiada prodziekan doc. dr inż. arch. Katarzyna Petri, a patronat nad inicjatywą objął dziekan prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden.

Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!
Projekt mieszkania w akademiku Livinn Kraków – Wioletta Nowak i Szymon Bierówka
W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.