Architecture at Zero to cykliczny konkurs na koncepcję budynku zeroenergetycznego, w którym mogą wziąć udział zarówno profesjonalne biura projektowe, jak i studenci. Organizują go kalifornijski oddział Amerykański Instytut Architektów we współpracy z Uniwersytetem Stanowym Kalifornii.
W tym roku zadaniem uczestników było zaproponowanie zeroenergetycznego centrum rekreacji na terenie kampusu Monterey Bay w Kalifornii. W sześciosobowym jury znaleźli się architekci, badacze i wykładowcy – Gregg D. Ander, Marsha Maytum, Cole Roberts, Paul Torcellini, Lynn N. Simon i Allison Grace Williams.
Spośród 403 zgłoszeń z 24 krajów sędziowie wytypowali sześć projektów. Nagrodę główną w kategorii biur profesjonalnych zdobyła pracownia Little Diversified Architectural Consulting, a w kategorii studenckiej – zespół z Academy of Art University w San Francisco i z Ming Chuan University na Tajwanie. Nagrodę specjalną otrzymała grupa z Burlingame High School, a trzy równorzędne wyróżnienia studenci z Cal Poly w Pomonie, Iran University of Science and Technology w Teherenie oraz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Projekt Katarzyny Kotulskiej i Justyny Chowaniec, opracowany pod kierunkiem Andrzeja Dudy, doceniono m.in. za zaprojektowanie wyróżniającej się formy i wpisanie architektury w otaczającą przestrzeń. Naszym celem było zaprojektowanie nie tylko budynku zeroenergetycznego, ale również stworzenie miejsca przyjaznego wszystkim użytkownikom – tłumacza autorki. W swoim projekcie wykorzystały podniesienie terenu, proponując obiekty wkomponowane w łagodne zbocze pobliskiego parku. Opływowa forma i lekko wznoszące się dachy rozwiązują problem mocnych wiatrów, a zagłębienie obiektów w terenie wspomaga chłodzenie budynków i zapobiega ich przegrzaniu – wyjaśniają.
Całe założenie młode projektantki podzieliły w taki sposób, aby powstały trzy główne przestrzenie publiczne. Pierwszą z nich jest duży plac miejski znajdujący się przy głównej alei kampusu. Zadaszenie placu chroni przed intensywnym nasłonecznieniem, a proponowane budynki są nieco cofnięte w stosunku do istniejących, chroniąc przed wiatrem. Dodatkowo na zadaszeniu zamieszczono panele fotowoltaiczne, które generują energię zasilającą budynek. Drugą przestrzenią jest zielony dach wydziału, który stanowi naturalne przedłużenie pobliskiego parku, trzecią – schody między budynkami, pełniące dodatkowo rolę amfiteatru – dodają.