Co znajdziesz w artykule:
1. Historia Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu2. Kampus Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu3. Budynek Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu4. Dlaczego warto studiować architekturę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu5. Dlaczego warto studiować w Poznaniu?6. Podstawowe informacje na temat architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Historia Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Powstanie w 2003 roku kierunku architektura na Wydziale Architektury i Wzornictwa państwowej uczelni nietechnicznej było prawdziwą nowością na tle innych wydziałów będących jednostkami politechnik w kraju. Pomysł kształcenia inżynierów wśród artystów zaczął rozwijać profesor Zdzisław Łosiński – artysta, projektant wnętrz i wystaw, który był przekonany o słuszności integracji różnych dziedzin sztuki. Początek zmian sięga 1956 roku, kiedy rektorem ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych został profesor Stanisław Teisseyre. Wraz z architektem prof. Janem Węcławskim stworzyli kadrę wspartą przez artystów z wielu innych miast w Polsce. W szkole uczyli m.in.: Potworowski, Brzozowski, Mianowski, Jackowski, Świerzy, Abakanowicz, która w styczniu 2021 oficjalnie została patronką Uniwersytetu. Zatrudniono też znanych architektów: Jana Cieślińskiego, Jana Bogusławskiego, Włodzimierza Wojciechowskiego, Jerzego Schmidta, Jerzego Buszkiewicza, Stanisława Zamecznika czy Oskara Hansena. Powstanie kierunku było pomyślane nie jako konkurencja, ale uzupełnienie dla architektury politechnicznej, co stworzyło dla wydziału nowe możliwości.
Kampus Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny nie ma struktury standardowo rozumianego kampusu. Budynki i galerie są rozsiane po całej poznańskiej starówce, co sprawia, że rolę kampusu pełnią przestrzenie miasta między nimi – np. Plac Wielkopolski (tu znajduje się budynek administracji poszczególnych wydziałów), gdzie zawsze można spotkać rówieśników z innych wydziałów. Główny budynek przy skrzyżowaniu Al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego stanowi swego rodzaju centrum wydarzeń w UAP. W pozostałych budynkach odbywają się inne wykłady kierunkowe oraz zajęcia międzywydziałowe w licznych pracowniach rysunku (18) i malarstwa (12). Na rok 2023 zaplanowano otwarcie dwóch kolejnych budynków: rozbudowanego przy Al. Marcinkowskiego oraz obiektów Starej Cegielni, która pomieści studencki park technologiczny z warsztatami maszynowymi i przestrzenią do pracy modelarskiej. Oba budynki są w fazie zaawansowanej realizacji.
Uniwersytet Artystyczny mieści się w kilku budynkach położonych niedaleko siebie, w bardzo bliskim sąsiedztwie centrum i Starego Miasta. Istnieje wiele bezpośrednich połączeń komunikacją miejską, przystanki tramwajowe to dystans zaledwie kilkudziesięciu metrów od głównych budynków. Ponieważ jest to niemal ścisłe centrum, nie ma dostępnych dla studentów miejsc postojowych dla zmotoryzowanych. Wielu studentów przyjeżdża na zajęcia rowerem, które można bezpiecznie zostawić w patio przy gmachu głównym.Uczelnia nie ma własnego domu studenckiego, jednak wynajmuje pokoje w budynku akademika Politechniki Poznańskiej dla studentów chcących skorzystać z możliwości zakwaterowania na czas studiów.Jeśli chodzi o miejsce do pracy, popularną praktyką jest udostępnianie studentom sal i przestrzeni pracowni specjalistycznych poza godzinami zajęć, za okazaniem legitymacji studenckiej. Oprócz tego w głównym budynku znajduje się kafejka, gdzie można spędzać przerwy między zajęciami. W prawie wszystkich budynkach znajdują się ławki i stoły do pracy z dostępem do prądu i sieci wi-fi.
Budynek Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Budynki uczelni są dobrze wyposażone, do dyspozycji studentów są m.in.: laboratorium technik komputerowych w projektowaniu (z komputerami z licencjami na specjalistyczne oprogramowanie do modelowania), warsztat drukarni (z drukarką 3D, ploterem fotograficznym, oklejarką introligatorską), modelarnia, warsztat ślusarski i odlewniczy, a także pracownia ceramiki. Studenci mogą korzystać z pracowni również poza godzinami zajęć. Strategicznym celem uniwersytetu jest poprawa warunków przez zwiększenie i unowocześnienie powierzchni dydaktycznej. Dzięki działaniom władz UAP pozyskano kompleks budynków, które zostaną zrewitalizowane do końca 2023 roku. Znajdą się tam m.in. nowe sale warsztatowe, modelarnie i prototypownie z bezpośrednim dostępem do nowej infrastruktury technicznej.
Dlaczego warto studiować architekturę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Atmosfera studiów, zarówno jeśli chodzi o miejsce, jak i sposób prowadzenia zajęć, sprzyja rozwojowi twórczemu i artystycznemu. Poza przedmiotami kierunkowymi uczelnia oferuje możliwość brania udziału w zajęciach w pracowniach z każdego innego wydziału (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, animacja, intermedia). Pracownie warsztatowe są wyposażone w nowoczesny sprzęt, a prowadzący są niezwykle otwarci i chętnie służą pomocą, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki kameralności grup żaden student nie pozostaje anonimowy, a każde zajęcia praktyczne to możliwość indywidualnej rozmowy z profesorem. Taka forma kontaktu przy rozwiązywaniu problemów projektowych ma bezpośrednie przełożenie na efekty pracy, co potwierdzają liczne osiągnięcia studentów w konkursach lokalnych i międzynarodowych.
Częstą praktyką na zajęciach jest realizowanie tych samych lub podobnych zadań, co wywołuje interakcje i pozwala porównać różne pomysły na rozwiązanie określonego problemu. W ten sposób dużo uczymy się od siebie nawzajem. Program studiów został pomyślany tak, aby każdego roku próbować swoich sił na innym polu projektowym. Obok zajęć kierunkowych zajmujemy się projektami wzorniczymi, pracujemy w pracowniach ceramiki i mebla. Nie przeszkadza to w skupieniu się na architekturze, a wręcz przeciwnie – otwiera szersze spojrzenie na uniwersalne przecież pojęcie projektowania. Bardzo cenię to interdyscyplinarne podejście, które z pewnością zwiększa nasze możliwości uprawiania zawodu. W ramach wydziału działają też stowarzyszenia studenckie, m.in. SPLOT, które są okazją do nawiązania kontaktu ze studentami kierunków pokrewnych innych poznańskich uczelni. Prowokują dyskusje, do których zapraszani są działający w środowisku architekci. Warto też podkreślić, że możliwość aktywnego udziału w bieżących wydarzeniach i wymiana myśli to bardzo istotny element przygotowujący do sprawnego poruszania się w przestrzeni projektowej w życiu zawodowym.
Dlaczego warto studiować w Poznaniu?
Poznań jest miastem bardzo przyjaznym studentom. Mam na myśli nie tylko oczywiste udogodnienia wynikające z posiadania legitymacji studenckiej, ale przede wszystkim atmosferę studiów. Organizowane cyklicznie spotkania i dyskusje w środowisku studentów i architektów to świetna możliwość poznania rówieśników z innych uczelni i wymiany myśli. To, co przemawia na korzyść decyzji o studiach w Poznaniu, to również bogata oferta kulturalna miasta (targi, wernisaże, wystawy).
Podstawowe informacje na temat architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Praktyki: W planie studiów I stopnia wymagana jest praktyka zawodowa w biurze architektonicznym lub projektowym w okresie poza rokiem akademickim (obowiązek odbycia przed rozpoczęciem siódmego semestru) w wymiarze 160 godzin (4 tygodnie). Wydział udostępnia studentom listę miejsc, w których można odbyć praktyki. Są to firmy, które prowadzą działalność związaną z projektowaniem i realizacją obiektów architektonicznych. Studenci mają możliwość wyboru miejsca z listy lub jego samodzielnego znalezienia. Wybór jest weryfikowany przez kierownika Katedry.W roku akademickim 2020/21 – poza obowiązkową praktyką w biurze – były realizowane także cykle praktyk urbanistycznych dla 2., 3. i 4. roku studiów I stopnia oraz dla 1. i 2. roku studiów II stopnia. Efekty pracy i powstałe opracowania są zgromadzone w formie katalogu z możliwością jego udostępnienia i wykorzystania materiału w projektach przyszłych studentów.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta w planie studiów została ujęta również praktyka inwentaryzacyjna, która przypada na 3. rok studiów I stopnia. Jej realizacja rozpocznie się w nowym roku akademickim 2022/23.
Współpraca: Uczelnia regularnie organizuje wykłady otwarte z udziałem przedstawicieli krajowych i zagranicznych uczelni oraz instytucji. Na kierunku architektura ma miejsce współpraca z jednostkami administracji architektoniczno-budowlanej oraz spółkami z udziałem miasta i podmiotami gospodarczymi. Pracownicy Katedry wraz z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania są zaangażowani w przygotowywanie i rozpowszechnianie studenckich konkursów architektonicznych.Wyjazdy studyjne: Uczelnia organizuje prowadzone przez nauczycieli akademickich (z Wydziałów Rysunku i Malarstwa, a także z Wydziału Architektury i Wzornictwa) i trwające około tygodnia rysunkowo-inwentaryzacyjne lub projektowe wyjazdy plenerowe (najczęściej po drugim semestrze studiów). Zajęcia odbywają się w domu plenerowym UAP w miejscowości Skoki. Dotyczą pracy w plenerze oraz w pracowni malarskiej. Skupiają się na poszukiwaniu i zastosowaniu nowych technik rysunkowo-malarskich.Wyjazdy zagraniczne: W ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+ uczelnia podpisała 71 umów partnerskich z 23 krajami. Każdy student może wziąć udział w trwającej jeden semestr wymianie międzynarodowej. Najczęściej wybieranymi destynacjami są uczelnie we Włoszech i Portugalii.
Warsztaty/wydarzenia: W ramach współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP studenci architektury aktywnie uczestniczą w warsztatach organizowanych przez stowarzyszenie. Do najistotniejszych należą: Mood for Wood, gdzie studenci pod okiem tutorów projektują i realizują małą architekturę z drewna w przestrzeni miejskiej; Konsultacja – inicjatywa, która pozwala studentom omówić swoje portfolio z reprezentantami czołowych poznańskich pracowni architektonicznych; „Kotydż”, czyli warsztaty projektowania małych form dla zwierząt w przestrzeni miejskiej. Studenci mogą także wziąć udział w jednodniowych warsztatach tworzenia z ceramiki i szkła w studiu projektowym Riwal w Nowym Mieście nad Wartą, organizowanych co roku w semestrze letnim przez Pracownię Ceramiki w Architekturze.Uczelnia co roku organizuje konkurs im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową, a prace finałowe prezentuje na wystawie publicznej w różnych ogólnodostępnych przestrzeniach w mieście. Corocznie tuż po zakończeniu semestru letniego odbywa się także otwarta „Wystawa końcoworoczna UAP” prezentująca prace powstałe w poszczególnych pracowniach na wszystkich wydziałach w roku akademickim. Wystawa przygotowywana jest przez dydaktyków i studentów i odbywa się w budynkach uczelni, jednak w warunkach pandemii prace są pokazywane w formie online na stronie www.wk.uap.edu.pl, gdzie można je oglądać przez cały rok.Oprócz tego uczelnia daje możliwość prezentacji wyników prac na międzynarodowych targach Arena Design, które są okazją do kontaktu z potencjalnymi pracodawcami. Co roku organizowane są także Studenckie Targi Sztuki, podczas których studenci i absolwenci uniwersytetu pokazują efekty swoich działań artystycznych. Od 2018 roku w ramach działalności samorządu studenckiego funkcjonuje również Galeria Studencka „Scena Otwarta”, dzięki której studenci mogą prezentować swoje prace na wystawach autorskich oraz grupowych. Wystawy są objęte opieką kuratorską Koła Naukowego CURE(ators) przy Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa.Kursy, szkolenia: Uczelnia raczej nie organizuje płatnych kursów. Założenie programowe jest takie, aby wszystkie najbardziej przydatne umiejętności studenci zdobywali w ramach regularnych, niewymagających dodatkowych opłat zajęć. Z inicjatywy dydaktyków często organizowane są jednak cykle wykładów prowadzonych przez przedstawicieli firm zewnętrznych związanych z branżą architektoniczną. W roku akademickim 2020/21 były to prezentacje dotyczące takich zagadnień, jak konstrukcje, izolacje czy akustyka we wnętrzach.
Wybrane przedmioty: Oprócz przedmiotów związanych stricte z projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym program studiów obejmuje zajęcia w zakresie dziedzin pokrewnych, takich jak: malarstwo, rzeźba i ceramika w architekturze, wzornictwo, projektowanie mebla czy projektowanie krajobrazu. Studenci w ramach wolnego wyboru decydują się uczestniczyć w zajęciach w dowolnej spośród ponad 140 pracowni dostępnych na uczelni. Połączenie charakterystycznych dla kierunku architektury nauk technicznych z obszarem sztuki w toku kształcenia akademickiego to sytuacja unikatowa na skalę kraju.Wybrani nauczyciele akademiccy: Kadra Katedry Architektury i Urbanistyki liczy 30 dydaktyków. W jej gronie znajdują się profesorowie tytularni i doktorzy habilitowani, cenieni i nagradzani w środowisku architektów, aktywnie działający w zawodzie, m.in.: prof. dr hab. Ewa Twarowska-Sioda, prof. dr hab. Katarzyna Jeziorkowska, dr hab. inż. arch. Teresa Bardzińska-Bonenberg, dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja, dr hab. inż. arch. Stanisław Sipiński, dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak, dr inż. arch. Tomasz Piwiński czy mgr inż. arch. Hugon Kowalski. Dorobek naukowy i artystyczny oraz doświadczenie osób prowadzących zajęcia są wszechstronne i różnorodne, co pomaga studentom nabywać kompetencji zawodowych.Koła naukowe: W ramach Wydziału Architektury i Wzornictwa funkcjonują oficjalne koła naukowe: TOK i Sans, jednak warto zaznaczyć, że otwarta struktura UAP pozwala studentom działać w ramach kół naukowych nawet spoza swojego wydziału.TOK jest studenckim kołem naukowym, które zajmuje się ogólnie pojętą kategorią wzornictwa przemysłowego i projektowania (m.in. ceramika, projektowanie mebla, transport, technologie). Do wydarzeń organizowanych przez członków koła można zaliczyć m.in. liczne wyjazdy na wydarzenia krajowe i międzynarodowe (Gdynia Design Days, Dutch Design Week), udział w konkursach (np. Global Grad Show w ramach Dubai Design Week) czy wykłady projektantów działających na uniwersytecie (Anna Orska, Pawlak i Stawarski). Sans to koło naukowe zajmujące się głównie eksploracją środowiska zbudowanego. Z inicjatywy opiekuna koła – profesor uniwersytetu dr hab. inż. arch. Teresy Bardzińskiej-Bonenberg zostały zorganizowane liczne wyjazdy i wykłady na temat historii architektury poznańskiej, polskiej i światowej. SPLOT – nieoficjalna formacja studentów Achitektury UAP i Politechniki Poznańskiej, będąca platformą porozumienia dwóch wydziałów oraz aktywizacji studentów w celu tworzenia wspólnego środowiska architektonicznego w Poznaniu.
Akredytacje: Kierunek Architektura w UAP istnieje od stosunkowo niedawna (powstał w 2003 roku), nie miał jeszcze przeprowadzonej akredytacji.Wybrane osiągnięcia studentów: W roku akademickim 2020/21 studenci kierunku architektura mieli okazję brać udział w wielu konkursach lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Katarzyna Krawczyk i Zuzanna Kłos – 1. nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym Athenaeum 2023 za pracę Atheneum of Architecture in Copenhagen (wykonaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Wielgosza i mgr. inż. arch. Łukasza Spychaja); Joanna Lipnicka i Eryk Szczepański – 2. nagroda w międzynarodowym konkursie HAPTIC. Materiał Museum Design Challenge na projekt muzeum w Barcelonie za pracę Museum of Experiences, Barcelona (pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Elżbiety Raszei); Jakub Wichtowski i Jan Zieliński – honorowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym w ramach Switch Competition – Alps Wellness Retrea, za pracę The Bridge – centrum wellsenn nad jeziorem St. Moritz w Szwajcarii; Alicja Maculewicz – wyróżnienie w integracyjnym polsko-niemieckim konkursie BDA-SARP za pracę dyplomową Pamięć wody. Projekt szlaku turystyki angażującej wzdłuż kanału mazurskiego (pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Elżbiety Raszei).Stypendia: Możliwe jest wnioskowanie o stypendia socjalne i dla osób z niepełnosprawnością. Uczelnia co roku przyznaje stypendia rektora dla 10% studentów poszczególnych kierunków z najlepszymi osiągnięciami. Ponadto istnieje możliwość uzyskania stypendiów MKiDN i MNiSW, stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Poznania oraz stypendium naukowego Prezydenta Miasta Poznania.