Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyAkademia Miejska – cykl spotkań dla licealistów i studentów

Akademia Miejska – cykl spotkań dla licealistów i studentów

Już 13 grudnia ostatnie w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej we Wrocławiu. O tym, czym jest rewitalizacja i jak ją stosować w praktyce opowiedzą kulturoznawca Piotr Jakub Fereński oraz Izabela Duchnowska, inicjatorka wielu akcji społecznych.

Akademia Miejska – cykl spotkań dla licealistów i studentów

Akademia Miejska to odbywający się od stycznia 2018 roku cykl bezpłatnych spotkań dla licealistów oraz studentów organizowany przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem wykładów i dyskusji są najróżniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi stolica Dolnego Śląska. W tym semestrze uczestnicy przyglądają się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni oraz warunki życia mieszkańców. Spotkania składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Dotychczas rozmawiano już m.in. o projektowaniu przestrzeni miejskiej, osiedlach deweloperskich, kooperatywach mieszkaniowych, osiedlach grodzonych i gentryfikacji.

Najbliższe spotkanie, 13 grudnia, poświęcone będzie rewitalizacji. Dowiemy się, czym jest rewitalizacja, w jaki sposób prowadzona jest w różnych rejonach świata i jakie zagrożenia ze sobą niesie. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o zjawisku gentryfikacji (oraz studentyfikacji), ale też o potrzebach społecznych, o stanie kamienic, podwórzy i infrastruktury, o zieleni i zanieczyszczeniach, o próbach zaangażowania mieszkańców na rzecz zmian, w końcu także o przyszłości rewitalizacji we Wrocławiu. Wykład poprowadzi kulturoznawca Piotr Jakub Fereński, a dyskusję – Izabela Duchnowska, inicjatorka wielu akcji społecznych, menadżerka kultury i mieszkanka wrocławskiego Nadodrza.

Jak rewitalizować miasto? Perypetie starych kamienic i kwartałów
Kiedy: 13 grudnia 2018, godz. 18.00-20.00
Gdzie: Barbara, ul. Świdnicka 8B, Wrocław
Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin
Partner cyklu: Studia miejskie Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Organizator: Strefa Kultury Wrocław