Adaptacja kamieniołomów w prowincji Zhejiang w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Adaptacja kamieniołomów w Chinach, proj. DnA Design and Architecture; fot. Wang Ziling © DnA_Design and Architecture

Adaptacja kamieniołomów w prowincji Zhejiang w Chinach

2022-11-02 14:25

Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski.

Prefekturę Jinyun w prowincji Zhejiang pokrywają zalesione wzgórza, między którymi płyną kręte rzeki. Ten imponujący krajobraz, który od zawsze stanowił źródło inspiracji, nazywany jest też często krainą baśni. Charakteryzuje się ciepłym i wilgotnym klimatem subtropikalnym monsunowym. Takie ukształtowanie terenu prowincja zawdzięcza skałom tufowym stanowiącym pozostałość po aktywności wulkanicznej w regionie. Przez wiele wieków skała ta była cenionym surowcem, chętnie wydobywanym przez lokalną ludność jako materiał budowlany. Świadectwem tego są rozsiane po okolicy opuszczone kamieniołomy, których jest blisko 3000. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami wynikającymi z faktu, że były prowadzone przeważnie jako rodzinne interesy, a kamień wydobywano ręcznie. Każdy z porzuconych kamieniołomów różni się od pozostałych – niektóre zaczynają się u podnóża wzgórza i pną ku górze, inne u jego szczytu i schodzą stopniowo w dół, a jeszcze inne w środku wzgórza i wcinają się w nie w najróżniejszych kierunkach. Prefektura Jinyun od zawsze cieszyła się sławą urokliwego miejsca, z uwagi na malownicze wzgórza porośnięte bujną roślinnością. Dawniej była doceniana przez poetów, obecnie natomiast często odwiedzają ją filmowcy oraz turyści. Opuszczone i podupadłe kamieniołomy postrzegane były długo jako rany wyrządzone przez człowieka naturze i omijane szerokim łukiem.

KUP DOSTĘP