Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
Charakterystyczną elewację górnych pięter biblioteki Tūranga tworzą aluminiowe przesłony; fot. Adam Mørk
Centralna biblioteka miejska Tūranga
Christchurch, Nowa Zelandia
AutorzySchmidt Hammer Lassen Architects
Współpraca autorskaArchitectus
KonstrukcjaLewis Bradford Consulting Engineers
Generalny wykonawcaSouthbase Construction
InwestorChristchurch City Council
Powierzchnia całkowita9500.0 m²
Data realizacji (koniec)2018
Silne trzęsienia ziemi, które nawiedziły wschodnie wybrzeże Nowej Zelandii w 2010 i w 2011 roku, otworzyły nowy rozdział w podejściu do projektowania budynków w strefach sejsmicznych. Tworzone wcześniej obiekty miały za zadanie przetrwać trzęsienie ziemi, bez względu na koszty ekonomiczne napraw. Regionem, który ucierpiał najbardziej, było Canterbury, a zwłaszcza Christchurch, trzecie pod względem liczby ludności miasto w Nowej Zelandii. Czego nie zniszczyła tam siła natury, dokończyła sytuacja ekonomiczna. Wiele z ocalałych konstrukcji musiano wyburzyć, gdyż ich naprawa kosztowałaby więcej niż wybudowanie nowych.
Założeniem władz miejskich i darczyńców budynek centralnej biblioteki miejskiej – Tūranga, zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Larsen Architects i lokalne biuro Architectus, miał wchodzić w skład dziewięciu obiektów będących symbolem odrodzenia miasta, którego rozwiązania techniczne byłyby przykładem myślenia długofalowego. Obiekt powstał w centralnej części miasta, sąsiadując z historycznym placem Katedralnym. Niższe kondygnacje biblioteki stanowią płynną kontynuację centrum miasta, które po latach odbudowy zaczyna na nowo tętnić życiem. Prawie 10 000 m² powierzchni rozmieszczonej na pięciu poziomach powiększyło pierwotny rozmiar Biblioteki Centralnej o ponad 1/3, czyniąc ją największym tego typu obiektem na Wyspie Południowej.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”. Chcesz dalej czytać ten tekst?
Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha „Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie” zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską, partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.
Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.