Blok Ilot Queyries / Bordeaux

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamentowiec Ilot Queyries w Bordeaux, proj. MVRDV; fot. agrob-buchtal.de/Ossip Architectuurfotogr

Blok Ilot Queyries / Bordeaux

2021-12-30 12:24

Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.

Miasto Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, liczące około 260 tys. mieszkańców, przyciąga rocznie miliony turystów. W dużej mierze za taki imponujący wynik odpowiadają zapewne okoliczne winnice, ale też wiele innych atrakcji. To miasto sztuki i historii nazywane także perłą Akwitanii może się pochwalić 362 pomnikami historii (we Francji wyprzedza je jedynie Paryż), które sięgają nawet czasów imperium rzymskiego. 40% powierzchni miasta skupione wokół średniowiecznego Portu Księżycowego (niegdyś jednego z największych w Europie) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Współcześnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce oraz jako ośrodek akademicki, natomiast przemysł stoczniowy i handel schodzą na dalszy plan. Stąd też jego magazynowa dzielnica na wschodnim brzegu Garonny, vis-à-vis portu, przeżywa obecnie dynamiczną transformację. Przy współpracy z pracownią architektoniczną MVRDV oraz Joubert Architecture powstał plan miejscowy dla tej części miasta (Bastide Niel) o powierzchni 375 tys. m², w ramach którego mają powstać mieszkania, biura i infrastruktura miejska. A wszystko to stworzone z poszanowaniem dla zabytkowej tkanki, głównie z myślą o ruchu pieszym i w niskoenergetycznym standardzie. Bastide Niel stanie się przedłużeniem centrum miasta z mieszanym programem: 3200 domów, 25 tys. m² powierzchni handlowej, 25 tys. m² biur i 58 tys. m² obiektów użyteczności publicznej, takich jak budynek uniwersytetu, archiwum miejskie, dom kultury, szkoły, świetlice i obiekty sportowe. Teren w pobliżu rzeki leży w niewielkiej odległości od historycznego centrum Bordeaux wpisanego na listę UNESCO i jest obecnie zabudowany przez magazyny, baraki i nasypy kolejowe. Należało znaleźć odpowiedź na pytanie, jak stworzyć tętniącą życiem dzielnicę z poszanowaniem dla tradycji, ale także spełniającego założenia nowoczesnego europejskiego miasta: historycznego, różnorodnego i kameralnego, ale również, gęsto zaludnionego i przyjaznego dla środowiska.

KUP DOSTĘP