Architektura MuratorTechnikaBlok Ilot Queyries / Bordeaux

Blok Ilot Queyries / Bordeaux

Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.

Blok Ilot Queyries / Bordeaux
Apartamentowiec Ilot Queyries w Bordeaux, proj. MVRDV; fot. agrob-buchtal.de/Ossip Architectuurfotogr

Miasto Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, liczące około 260 tys. mieszkańców, przyciąga rocznie miliony turystów. W dużej mierze za taki imponujący wynik odpowiadają zapewne okoliczne winnice, ale też wiele innych atrakcji. To miasto sztuki i historii nazywane także perłą Akwitanii może się pochwalić 362 pomnikami historii (we Francji wyprzedza je jedynie Paryż), które sięgają nawet czasów imperium rzymskiego. 40% powierzchni miasta skupione wokół średniowiecznego Portu Księżycowego (niegdyś jednego z największych w Europie) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Współcześnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce oraz jako ośrodek akademicki, natomiast przemysł stoczniowy i handel schodzą na dalszy plan. Stąd też jego magazynowa dzielnica na wschodnim brzegu Garonny, vis-à-vis portu, przeżywa obecnie dynamiczną transformację. Przy współpracy z pracownią architektoniczną MVRDV oraz Joubert Architecture powstał plan miejscowy dla tej części miasta (Bastide Niel) o powierzchni 375 tys. m², w ramach którego mają powstać mieszkania, biura i infrastruktura miejska. A wszystko to stworzone z poszanowaniem dla zabytkowej tkanki, głównie z myślą o ruchu pieszym i w niskoenergetycznym standardzie. Bastide Niel stanie się przedłużeniem centrum miasta z mieszanym programem: 3200 domów, 25 tys. m² powierzchni handlowej, 25 tys. m² biur i 58 tys. m² obiektów użyteczności publicznej, takich jak budynek uniwersytetu, archiwum miejskie, dom kultury, szkoły, świetlice i obiekty sportowe. Teren w pobliżu rzeki leży w niewielkiej odległości od historycznego centrum Bordeaux wpisanego na listę UNESCO i jest obecnie zabudowany przez magazyny, baraki i nasypy kolejowe. Należało znaleźć odpowiedź na pytanie, jak stworzyć tętniącą życiem dzielnicę z poszanowaniem dla tradycji, ale także spełniającego założenia nowoczesnego europejskiego miasta: historycznego, różnorodnego i kameralnego, ale również, gęsto zaludnionego i przyjaznego dla środowiska.

Tagi:
WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM) WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.
Tainan Spring: zabawa w ruinach Dalekowschodnie Tainan nosi przydomek miasta-Feniksa – wiele razy w swojej historii upadało, by znów się odrodzić. Pracownia MVRDV, dając drugie życie ruinom tamtejszego centrum handlowego, pokazuje, jak ducha odnowy wykorzystać w architekturze.
Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.
Concordia Design – wrocławska realizacja MVRDV [NOWE WIZUALIZACJE] Firma Pro Design zaprezentowała kolejne wizualizacje wrocławskiego projektu pracowni MVRDV. W rozbudowanej kamienicy na Wyspie Słodowej powstanie m.in. przestrzeń coworkingową i konferencyjna, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Concordia Hub – wiemy, jak będzie wyglądać wrocławska realizacja MVRDV!
MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.
Centrum biurowe Fabryczna Na terenie Nowego Centrum Łodzi do 2020 roku stanąć ma zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV.