Architektura MuratorTechnikaBlok Vancouver House projektu BIG

Blok Vancouver House projektu BIG

Wyzwanie stanowiła zarówno konstrukcja dynamicznej bryły wieżowca, jak i niższych budynków zlokalizowanych między rozgałęzieniami estakady Granville – o projekcie pracowni BIG pisze Wiktor Kowalski.

Blok Vancouver House projektu BIG
Blok Vancouver House, proj. BIG Bjarke Ingels Group; fot. Laurian Ghinitoiu

Miasto Vancouver położone w Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, w wielu rankingach pojawia się jako jedno z najlepszych miejsc do życia. Położone jest u ujścia rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia. Lokalizacja ta stanowiła naturalny port, gdzie w przeszłości mieściło się wiele przystani wielorybników oraz drwali. Dawniej teren poszatkowany przez odnogi rzeki był niewątpliwym atutem miasta, obecnie jednak, gdy jest ono domem dla przeszło 600 tys. mieszkańców, taka lokalizacja to przede wszystkim wyzwanie dla urbanistów. Jeżeli dać wiarę rankingom, zjawisko urbanistyczne zwane „vancouveryzmem” sprostało temu wyzwaniu. Charakteryzuje je zabudowa miasta, w której dominują wysokie, smukłe apartamentowce o mieszanej funkcji, wyrastające z szerokiego podium tworzącego pierzeję – z usługami na niższych kondygnacjach oraz częścią mieszkalną na wyższych.

Taka strategia wymaga wydajnego transportu publicznego i sprzyja komunikacji pieszej, miejskiej zieleni oraz „korytarzom widokowym”. Tak opisuje ten styl urodzony w Hongkongu, kanadyjski architekt i urbanista, Bing Thom – Duszą jest przestrzeń publiczna. Myślę, że mieszkańcy Vancouver są bardzo, bardzo dumni z tego, że zbudowaliśmy miasto, które ma dużo przestrzeni nad wodą, gdzie ludzie mogą wypoczywać. Tym bardziej że False Creek i Coal Harbour były wcześniej zanieczyszczonymi i zdegradowanymi terenami przemysłowymi. Odnowiliśmy to wszystko dzięki nowej zabudowie, a ludzie mają dostęp do wody i widoków. Dla mnie sednem jest, aby wielu ludzi mieszkało blisko siebie oraz aby mieszać sposoby użytkowania. Mamy więc mieszkania na szczycie sklepów, a w Surrey uniwersytet na szczycie centrum handlowego. Takie mieszanie sposobów użytkowania dobrze oddaje ducha Vancouver pod względem naszej kultury i tego, jak żyjemy obok siebie.

Kampus Google Bay View w Kalifornii Połacie dachu ukształtowano na wzór krzywych łańcuchowych, dzięki czemu uzyskano konstrukcję o ogromnych rozpiętościach i niewielkiej wadze wspartą na smukłych słupach – o nowej realizacji pracowni Bjarke Ingels Group i Heatherwick Studio pisze Wiktor Kowalski.
The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m² – o nowej fabryce mebli firmy Vestre autorstwa Bjarke Ingels Group pisze Wiktor Kowalski.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.