Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów

i

Autor: Archiwum Architektury Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii, proj. Skolnick Architecture + Design Partnership; fot. Fundermax

Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów

2021-11-01 14:46 Materiał sponsorowany

W projekcie Dziecięcego Centrum Nauki w Sofii nowojorska pracownia Skolnick zdecydowała się nawiązać do górzystego krajobrazu Bułgarii. Do stworzenia charakterystycznej formy budynku wykorzystała m.in. wykonane na indywidualne zamówienie dekory Max Compact Exterior.

Nazwa obiektuDziecięce Centrum Nauki Muzeiko
Adres obiektuSofia, ul. prof. Bowana Kamenowa 3
AutorzySkolnick Architecture + Design Partnership
Powierzchnia użytkowa3251.0 m²
Data realizacji (koniec)2015

Około 60% powierzchni Bułgarii zajmują tereny wyżynne i górskie. W nawiązaniu do charakterystycznej topografii tego kraju nowy budynek Dziecięcego Centrum Nauki Muzeiko w Sofii architekci z biura Skolnick Architecture + Design Partnership zaprojektowali w formie sześcianów „poprzebijanych” nieregularnymi bryłami przypominającymi głazy narzutowe. Ich powierzchnie wykończone zostały panelami Max Compact Exterior, opracowanymi przez firmę Fundermax według autorskiego pomysłu architektów. Powierzchnie dekorów miały zdobić motywy inspirowane lokalnym rzemiosłem. Tak powstały trzy rodzaje płyt: o wzorach odwołujących się do tradycji tkactwa i haftu, do glazurowanej ceramiki i ludowej rzeźby w drewnie. W projekcie zastosowano też dekory drewniane Fundermax ze standardowej kolekcji.

Max Compact Exterior w służbie zrównoważonej architektury

Kolekcja Max Exterior składa się z ponad 100 dekorów. Od jednolitych kolorów przez dekory wzorzyste po drewnopodobne. Wszystkie dostępne są w aż czterech formatach (2800 x 1300, 4100 x 1300, 2800 x 1854 I 4100 x 1854 mm).Ze względu na swoje doskonałe właściwości płyty Max Compact Exterior nadają się do wszelkich zastosowań zewnętrznych. Są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i gradobicie. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Mogą być wykorzystywane jako okładziny elewacji wentylowanych, a także jako wypełnienia balustrad, małej architektury czy elementów przeciwsłonecznych. Montaż płyt może być wykonywany zarówno w sposób niewidoczny przy pomocy kleju lub tyłowkrętek, jak również w sposób widoczny, z zastosowaniem nitów lub śrub.Ponieważ płyty Max Compact Exterior są bardzo sztywne i dają się łatwo obrabiać, można wykonać ich perforacje, umożliwiając delikatne przenikanie światła przez okładzinę. Wycięte krawędzie płyt nie muszą być w jakikolwiek sposób zabezpieczane.Max Compact Exterior składa się z naturalnych włókien celulozy, które stanowią około 65% ich masy. Głównym surowcem do produkcji płyt jest drewno w formie uszlachetnionego produktu jakim jest „papier kraft”. Użyte drewno jest produktem ubocznym produkcji tarcicy. Surowce te firma kupuje u dostawców, którzy posiadają certyfikaty FSC® lub PEFC®, gwarantujące, że pozyskiwanie drewna odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej.