Ice Cubes w Xinxiang

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang, proj. Zone of Utopia + Mathieu Forest Architecte; fot. ArchExist

Ice Cubes w Xinxiang

2022-03-30 13:58

Nieregularny układ sześcianów sprawia, że nawet w obrębie jednego modułu każda z kondygnacji wymagała zastosowania innego układu belek stropowych. O technicznych aspektach realizacji Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang projektu Zone of Utopia i Mathieu Forest Architecte pisze Wiktor Kowalski.

Xinxiang jest miastem w prowincji Henan, zlokalizowanej na południe od Żółtej Rzeki, w centralnej części starożytnych Chin. Dzięki położeniu na tym samym równoleżniku co Cypr charakteryzuje się krótkimi, łagodnymi zimami oraz ciepłymi latami. Taka lokalizacja przez wiele stuleci sprzyjała rolnictwu, rybołówstwu oraz rozwojowi przemysłu tekstylnemu za sprawą upraw bawełny. Niestety z uwagi na skażenie rzek i wód gruntowych przez przemysł ciężki w połowie XX wieku, rybołówstwo oraz rolnictwo odgrywają w regionie już mniejsze znaczenie. Obok przemysłu tekstylnego Xinxiang słynie obecnie z przemysłu lekkiego – znajdują się tu m.in. zakłady produkcji klimatyzatorów, zamrażarek i wytwórnie czynników chłodniczych. Za ich sprawą w mieście ma niebawem pojawić się kryty stok narciarski, a już teraz powstaje dzielnica turystyczna poświęcona sportom zimowym. Jej ikoną stanie się Centrum Turystyki Kulturowej Xinxiang przyciągające wielu gości z miasta i okolicznych regionów, którzy pozbawieni byli możliwości korzystania z uroków sportów zimowych.

Aby podkreślić unikatowy charakter dzielnicy, budynkowi nadano formę dziewięciu kostek lodu leżących obok siebie lub nakładających się jedna na drugą. Celem zaangażowanych w projekt architektów Qianga Zou i Mathieu Foresta nie było stworzenie klasycznego budynku, lecz rzeźby, która stanie się dominantą urbanistyczną definiującą funkcję całej dzielnicy wypoczynkowej. Pozornie prosta forma obiektu ukazuje swoją subtelność i złożoność w miarę zbliżania się do niej – faktura szklanych fasad imituje półprzezroczyste kryształy lodu, które filtrują światło oraz obraz wnętrza, rozbudzając ciekawość odwiedzających.

KUP DOSTĘP