Kampus Google Bay View w Kalifornii

i

Autor: Archiwum Architektury Lekka konstrukcja zadaszenia Google Bay View została zoptymalizowana pod kątem dostępu do światła dziennego, proj. Bjarke Ingels Group; fot. Iwan Baan

Kampus Google Bay View w Kalifornii

2022-11-30 12:06

Połacie dachu ukształtowano na wzór krzywych łańcuchowych, dzięki czemu uzyskano konstrukcję o ogromnych rozpiętościach i niewielkiej wadze wspartą na smukłych słupach – o nowej realizacji pracowni Bjarke Ingels Group i Heatherwick Studio pisze Wiktor Kowalski.

Bay View to pierwszy etap realizacji kampusu internetowego potentata, firmy Google, który doczekał się otwarcia w tym roku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, w pobliżu ośrodka NASA i lotniska cywilno-wojskowego Moffett Federal Airfield. Najnowszy projekt Google powstały przy współpracy biur architektonicznych Bjarke Ingels Group oraz Heatherwick Studio redefiniuje dotychczasowy sposób myślenia o obiektach biurowych oraz pokazuje potencjał zastosowania na dużą skalę rozwiązań znanych z budynków pasywnych. Drugim etapem założenia jest realizowany niedaleko Bay View projekt Charleston East, który ma zostać ukończony w 2023 roku. Powstający aktualnie obiekt położony w sąsiedztwie Charleston Park o powierzchni blisko 55 tys. m² zaprojektowano na podobnych założeniach i konstrukcji jak Bay View. Elastyczna przestrzeń robocza będzie zorganizowana na dwóch poziomach wokół wewnętrznych dziedzińców, umożliwiając łatwą rearanżację.

W skład Bay View wchodzą trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 100 tys. m² położone na działce o powierzchni 170 tys. m². Dwa z nich mieszczą przestrzenie biurowe, najmniejszy – centrum konferencyjne na 1000 osób. Dodatkowo powstało też 240 jednostek mieszkalnych dla pracowników. Każdy z budynków został zaprojektowany w lekkiej stalowej konstrukcji cięgnowej, przykrywającej rozłożystą kondygnację parteru, nad którą porozmieszczano antresole. Wyniesione ponad poziom terenu powierzchnie biurowe tworzą archipelag wysp, gdzie w różnych konfiguracjach może pracować wiele zespołów. Położone na parterze przestrzenie wspólne służą spotkaniom i relaksowi, górna część natomiast powstała z myślą o twórczej pracy i koncentracji. System klatek schodowych i korytarzy łączą obie te strefy, zaś duże otwarcia i jeden ogromny wspólny dach ze świetlikami pozwalają dotrzeć światłu dziennemu do niemal każdej części budynków.

KUP DOSTĘP