Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Wykorzystanie customizowanych opraw LUNA w Centrum Handlowym Löhr-Center, Koblenz, Niemcy; fot. Barrisol Artolis Imprime

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

2020-03-01 12:16 Materiał sponsorowany

Światło ma niebagatelne znaczenie w aranżacji wnętrz nowoczesnych galerii handlowych. W jaki sposób dostosowywać rozwiązania oświetleniowe do rosnących wymagań użytkowników? Na to pytanie firma ES-SYSTEM odpowiada dzięki trzydziestoletniemu doświadczeniu w podobnych wyzwaniach.

Współczesne galerie handlowe coraz częściej stają się już nie tylko miejscem na szybkie zakupy, ale również przestrzenią kulturalno-rozrywkową. Odpowiednio dobrane oświetlenie wewnętrzne to o wiele więcej niż samo rozświetlenie pomieszczeń i zapewnienie dogodnych warunków do zakupów. Starannie zaprojektowane rozwiązania oświetleniowe LED mogą oddziaływać na percepcję klientów, ich samopoczucie i energię. A spójne z estetyką obiektu kształtują indywidualny charakter wnętrza i podnoszą jego prestiż.

Nieoceniona moc oświetlenia

Oświetlenie tak skomplikowanych przestrzeni, jakimi są galerie handlowe wymaga kompleksowego podejścia. W każdej przestrzeni światło spełnia nieco inne funkcje: w sklepie powinno eksponować produkty i zachęcać do zakupu, w strefach rozrywki pobudzać i wprawiać w dobry nastrój, a w częściach ogólnych przede wszystkim zapewniać dobrą widoczność. Jak zatem odpowiednio dostosować oświetlenie do konkretnych miejsc?

W procesie projektowania oświetlenia obiektów handlowych należy wziąć pod uwagę nie tylko oczywiste względy estetyczne. Najważniejszy powinien być komfort użytkowników. Brak dostępu do światła dziennego może być uciążliwy dla klientów, a przede wszystkim dla pracowników. Odpowiednie parametry oświetlenia LED oraz zaawansowane systemy sterowania umożliwiają dostosowanie natężenia światła do rodzaju powierzchni (np. butiku, pasażu czy food courtu) i pory dnia, dzięki czemu polepszają samopoczucie użytkowników.

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Zmiany temperatury barwowej światła wykorzystywane w technologii CIRCADIAN

Rozwiązania wykorzystujące koncepcję Human Centric Lighting, takie jak technologia CIRCADIAN firmy ES-SYSTEM, zapewniają zdrowe i komfortowe oświetlenie przez cały dzień. Co więcej, zmienna temperatura barwowa umożliwia dostosowanie atmosfery do odpowiednich potrzeb. W strefach relaksu można włączyć odprężające żółte światło, natomiast chłodne, białe, które mobilizuje oraz pobudza do działania, w sklepach, częściach rozrywkowych i przeznaczonych do pracy.

Warto również pamiętać, że aby zapewnić użytkownikom odpowiednią orientację w przestrzeni, pasaże powinny być oświetlone równomiernie i z dbałością o niski stopień olśnienia. Pomocne w uzyskaniu takiego efektu jest zastosowanie opraw ze światłem bezpośrednim i pośrednim. Nie bez znaczenia pozostaje także design opraw, który wraz z oświetleniem dekoracyjnym uzupełnia aranżację wnętrza galerii handlowej.

Więcej niż dekoracja

Oprawy dekoracyjne wzbudzają zainteresowanie i przyciągają uwagę odwiedzających. W wielu przypadkach ozdobne oświetlenie jest istotnym elementem całej aranżacji – w sugestywny sposób wskazuje klientom, do jakiej grupy odbiorców skierowany jest asortyment sklepu.

Oświetlenie dekoracyjne ma duże znaczenie również dla ogólnej estetyki obiektu. Jest ono dopełnieniem pozostałych rodzajów oświetlenia stosowanego w przestrzeniach handlowych. Zarówno forma opraw, jak i ich kolor są całkowicie dowolne i zależą wyłącznie od koncepcji architekta oraz identyfikacji wizualnej galerii. Rozwiązania oświetleniowe custom-made, w których specjalizuje się ES-SYSTEM, dają nieograniczone możliwości kreowania charakteru danej powierzchni. Doskonałym przykładem są oprawy LUNA, które dzięki termonapinalnej błonie mogą być formowane w dowolne kształty i zadrukowywane według pomysłu projektanta.

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Nowoczesne oświetlenie Galerii Nowa Stacja, Pruszków

Uwaga skupiona na detalach

Oświetlenie kierunkowe stosowane jest przede wszystkim do zaakcentowania konkretnego produktu lub jego fragmentu. Dzięki obniżeniu poziomu oświetlenia ogólnego z jednoczesnym zwiększeniem natężenia światła akcentującego można podkreślić cechy produktu, takie jak kształt, kolor lub strukturę. Opisany efekt uzyskuje się za pomocą naświetlaczy montowanych na ścianach lub sufitach (np. systemy PACO) oraz opraw typu downlight wbudowanych do stropów podwieszanych (systemy GECO czy CAMELEON).

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Oprawy downlight CAMELEON w witrynie salonu AMG Brand, Gdańsk

Zabawę światłocieniem wykorzystuje się zwłaszcza w witrynach sklepowych oraz na tzw. „wyspach” do wyeksponowania towaru wewnątrz butików. Należy pamiętać, że dobór oświetlenia z właściwym odwzorowaniem barw wpływa na zachowanie konsumentów. Przykładowo najwięcej zwrotów zakupionej odzieży wynika z faktu, że ich kolor inaczej prezentuje się w świetle naturalnym.

Jednocześnie przy projekcie dużych sklepów warto położyć nacisk na równomierne rozświetlenie powierzchni. Dzięki temu w przyszłości można elastycznie zmieniać układ regałów i półek bez konieczności ingerencji w instalację oświetleniową. Do oświetlania sklepów wielkopowierzchniowych polecane są wydajne oprawy liniowe, pozwalające na tworzenie niesamowitych ponadczasowych aranżacji – jak nowoczesne systemy 6000 czy LEDEX TOP od ES-SYSTEM.

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Zastosowanie systemów liniowych 6000 LED w Galerii Katowickiej, Katowice

Światło dla człowieka i środowiska

W dużych centrach handlowych równie ważne jest bezpieczeństwo odwiedzających i pracowników. A za to odpowiada między innymi oświetlenie awaryjne. Inteligentne systemy sterowania opracowane przez ES-SYSTEM automatycznie kontrolują stan wszystkich opraw, sprawdzają działanie układów elektronicznych, źródeł światła oraz baterii zgodnie z wcześniej zaplanowanym kalendarzem. Daje to pewność, że w sytuacjach awaryjnych system oświetlenia będzie niezawodny i zapewni użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Ogromną zaletą oświetlenia LED jest jego energooszczędność – nawet 80% w stosunku do tradycyjnych źródeł. Oprawy wykorzystujące technologię LED mogą pracować aż kilkanaście lat. Takie systemy znacznie zmniejszają koszty utrzymania dużych obiektów. Ograniczają również negatywny wpływ na środowisko. Oszczędność energii można także wspierać zastosowaniem w toaletach subtelnych opraw z czujką ruchu, które dodatkowo podkreślają dbałość o czystość i higieniczność miejsca. Nawet takie detale wspierają ekologię, a zarazem podnoszą prestiż danego obiektu w oczach klientów.

Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe

i

Autor: Archiwum Architektury Oświetlenie awaryjne w Galerii Wołomin

Doświadczenie, nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania

W procesie oświetlania przestrzeni handlowych niebagatelne znaczenie ma wybór zaufanego, doświadczonego producenta. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w realizacjach w kraju i za granicą ES-SYSTEM, lider na polskim rynku oświetleniowym, zapewnia zaawansowane rozwiązania LED i profesjonalne wsparcie posprzedażowe. Efektem współpracy zespołu projektowego z architektami dużych inwestycji są wyjątkowe, atrakcyjne wnętrza z intrygującymi i nowoczesnymi aranżacjami świetlnymi. Najwyższej jakości systemy oświetleniowe od ES-SYSTEM nie tylko zapewniają komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni, ale także dbają o odpowiedni nastrój i zachęcają do zakupów. Dlatego portfolio firmy z realizacjami w branży retail ciągle się powiększa.