Modernizacja osiedla Grand Parc w Bordeaux

i

Autor: Archiwum Architektury Blok G po modernizacji– widok od strony północno-wschodniej; Fot. Philippe Ruault

Modernizacja osiedla Grand Parc w Bordeaux

2019-07-31 10:35

W trosce o mieszkańców zbyt duża interwencja w konstrukcję budynków nie była możliwa. Architekci zdecydowali się więc na gruntowny remont infrastruktury i powiększenie każdego mieszkania poprzez dodanie ogrodów zimowych i balkonów – pisze Radosław Stach.

Nazwa obiektuModernizacja Osiedla Grand Parc
Adres obiektuBordeaux, Francja
AutorzyAnne Lacaton & Jean- Philippe Vassal Architectes, Fréderic Druot Architecture, Christophe Hutin Architecture oraz Julien Callot, Marion Cadran, Vincent Puyoo, Marion Pautrot
KonstrukcjaSECOTRAP Ingénierie; CESMA; CARDONNEL
InwestorAgencja mieszkalnictwa metropolii Bordeaux Aquitanis
Projekt2011
Data realizacji (koniec)2017

10 kwietnia 2019 roku, Bruksela – tłum dziennikarzy, zebrany na konferencji prasowej Mies van der Rohe Award, zostaje zaskoczony werdyktem przyznania europejskiego architektonicznego oskara dla projektu Grand Parc Bordeaux. Projekt stworzony przez pracownie Lacaton & Vassal architects, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture, a także ekspertów z uczelni ENSAE ParisTech stanowi transformację zespołu trzech bloków z lat 60. XX wieku. Jest to pierwszy tej skali projekt socjalny, o stosunkowo niskim budżecie wyróżniony tak ważną nagrodą, zarazem redefiniujący motto less is more na poziomie architektonicznym, socjalnym, ekonomicznym, a także ekologicznym. To już kolejny raz, kiedy jury doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W 2017 roku, Grand Prix zdobyła transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie (proj. NL Architects, XVW architectuur). Jednak w przeciwieństwie do holenderskiej inwestycji, która oferowała zupełnie nowe mieszkania nowym użytkownikom, ta francuska polegała na modernizacji budynków, w których mieszkali lokatorzy. W I etapie programu modernizacji poddano trzy budynki z 530 mieszkaniami socjalnymi na przedmieściach Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. Architekci zaproponowali innowacyjne podejście do „jakości”, jaką stanowią istniejące już budynki wraz z ich historią oraz relacjami społecznymi. Zamiast wyburzać stare bloki, co wiązałoby się z kosztami rozbiórki, utylizacji materiałów oraz budowy nowych bloków o znacznie mniejszych metrażach, postawiono przewrotnie na rozświetlenie i powiększenie mieszkań za pomocą wyburzenia starej i dodania nowej fasady, a także zagospodarowanie dachu na nowe mieszkania oraz przestrzenie wspólne.

To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej Architektury-murator.Chcesz dalej czytać ten tekst?

KUP DOSTĘP