Muzeum Geologii w Progreso

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Geologii w Progreso, proj. Estudio MMX; fot. Dane Alonso

Meksyk

Muzeum Geologii w Progreso

2023-01-02 11:41

Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach, rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek, w których zaprojektowano różne funkcje – o meksykańskiej realizacji pracowni Estudio MMX pisze Wiktor Kowalski.

Położone w Meksyku, na półwyspie Jukatan, portowe miasto Progreso od dawna przyciąga turystów szeroką plażą oraz bliskością rezerwatów przyrody i interesujących zabytków stanowiących pozostałość po kulturze Majów. Jednym z nich jest Dzibilchaltún – dawne miasto, wśród którego ruin znajduje się Świątynia Siedmiu Lalek, stojąca na postumencie z charakterystycznej schodkowej piramidy. Ten motyw kultury Majów został również subtelnie zaadaptowany przez Meksykańską pracownię architektoniczną Estudio MMX w projekcie Muzeum Geologii w Progreso. Niedawno otwarty budynek, położony bezpośrednio przy miejskiej plaży, ma potencjał stać się jedną z głównych atrakcji miasta i powodem, aby zatrzymać się w nim na dłużej. Obiekt powstał w ramach Miejskiego Programu Poprawy (PMU) mającego na celu polepszenie warunków miejskich i jakości życia w ubogich dzielnicach.

Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek. Moduły o zmiennej wysokości zostały zaprojektowane z myślą o różnych funkcjach – niektóre z nich tworzą dziedzińce z otwartymi dachami, inne służą jako platformy dla ogrodów na tarasach, a w jeszcze innych zlokalizowano pomieszczenia niezbędne dla funkcjonowania muzeum – sale ekspozycyjne, warsztaty konserwatorskie, archiwa, biura czy pomieszczenia techniczne. Ogółem w ramach zabudowy na planie prostokąta o bokach blisko 100 na 50 m, aż 55% to przestrzenie otwarte, stworzone z myślą o odpoczynku i relaksie, natomiast wystawie stałej i czasowej poświęcone jest 18% powierzchni.

KUP DOSTĘP