Architektura MuratorTechnikaPrzebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Marcin Garbacki.

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa
Nowo projektowane lukarny zaplanowano na szerokość dochodząca do 5,5 m; fot. Projekt Praga

Koncepcja projektowa: hotel Harenda odNowa

Hotel Harenda, dawny Dom Turysty PTTK usytuowany jest przy Trakcie Królewskim, w historycznym, kulturalnym i turystycznym centrum Warszawy. Trzykondygnacyjny budynek, położony naprzeciwko Pałacu Staszica i w sąsiedztwie pomnika Mikołaja Kopernika, został wzniesiony zaraz po wojnie w miejscu zburzonej kamienicy Franciszka Staniszewskiego. Ta prestiżowa lokalizacja u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej ma dodatkowy wymiar literacki – w kamienicy pod adresem dzisiejszego hotelu znajdowało się powieściowe mieszkanie Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki” Bolesława Prusa.

Projekt przebudowy i rozbudowy hotelu powstał w odpowiedzi na potrzebę zmiany wizerunku i standardu dwugwiazdkowego obiektu. Odzwierciedlenie historii oraz współczesnego wielkomiejskiego charakteru miejsca, otwarcie na miasto i nowa jakość przestrzeni – tak najogólniej można podsumować hasła towarzyszące procesowi projektowemu.

Czytaj też: Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim |

Zakres inwestycji obejmuje również realizację nowej aranżacji wnętrz hotelowych. Do najważniejszych elementów tego etapu można zaliczyć przeorganizowanie funkcjonalne parteru z przeniesieniem głównego wejścia, nowy układ pokoi na piętrach, adaptację i doświetlenie poddasza oraz dostawienie do budynku dwóch wind od strony dziedzińca. W istniejącym budynku powstanie łącznie 65 pokoi.

 

Harenda otwarta na miasto

Parter, kluczowy element nowego wizerunku hotelu, został w projekcie zdefiniowany jako reprezentacyjna przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na miasto oraz odpowiadająca wielkomiejskiemu stylowi życia i podróżowania. Głównym założeniem przestrzennym dla tej części budynku było wzajemne otwarcie wszystkich stref, uzyskanie dwustronnego, naturalnego doświetlenia oraz wyeksponowanie biegnącej wzdłuż całej bryły centralnej ściany z charakterystycznymi arkadami. Podstawowym założeniem funkcjonalnym było natomiast zapewnienie dużej elastyczności użytkowania. Z tego względu zminimalizowano strefy stałe na rzecz wielofunkcyjnej przestrzeni, którą można dowolnie dostosowywać do aktualnych potrzeb hotelu.

Tagi:
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.