Architektura MuratorTechnikaPrzebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa
Nowo projektowane lukarny zaplanowano na szerokość dochodząca do 5,5 m; fot. Projekt Praga

Koncepcja projektowa: hotel Harenda odNowa

Hotel Harenda, dawny Dom Turysty PTTK usytuowany jest przy Trakcie Królewskim, w historycznym, kulturalnym i turystycznym centrum Warszawy. Trzykondygnacyjny budynek, położony naprzeciwko Pałacu Staszica i w sąsiedztwie pomnika Mikołaja Kopernika, został wzniesiony zaraz po wojnie w miejscu zburzonej kamienicy Franciszka Staniszewskiego. Ta prestiżowa lokalizacja u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej ma dodatkowy wymiar literacki – w kamienicy pod adresem dzisiejszego hotelu znajdowało się powieściowe mieszkanie Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki” Bolesława Prusa.

Projekt przebudowy i rozbudowy hotelu powstał w odpowiedzi na potrzebę zmiany wizerunku i standardu dwugwiazdkowego obiektu. Odzwierciedlenie historii oraz współczesnego wielkomiejskiego charakteru miejsca, otwarcie na miasto i nowa jakość przestrzeni – tak najogólniej można podsumować hasła towarzyszące procesowi projektowemu.

Czytaj też: Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim |

Zakres inwestycji obejmuje również realizację nowej aranżacji wnętrz hotelowych. Do najważniejszych elementów tego etapu można zaliczyć przeorganizowanie funkcjonalne parteru z przeniesieniem głównego wejścia, nowy układ pokoi na piętrach, adaptację i doświetlenie poddasza oraz dostawienie do budynku dwóch wind od strony dziedzińca. W istniejącym budynku powstanie łącznie 65 pokoi.

Harenda otwarta na miasto

Parter, kluczowy element nowego wizerunku hotelu, został w projekcie zdefiniowany jako reprezentacyjna przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na miasto oraz odpowiadająca wielkomiejskiemu stylowi życia i podróżowania. Głównym założeniem przestrzennym dla tej części budynku było wzajemne otwarcie wszystkich stref, uzyskanie dwustronnego, naturalnego doświetlenia oraz wyeksponowanie biegnącej wzdłuż całej bryły centralnej ściany z charakterystycznymi arkadami. Podstawowym założeniem funkcjonalnym było natomiast zapewnienie dużej elastyczności użytkowania. Z tego względu zminimalizowano strefy stałe na rzecz wielofunkcyjnej przestrzeni, którą można dowolnie dostosowywać do aktualnych potrzeb hotelu.

Tagi:
Vienna House Andel’s Cracow według BEHF Architects Prezentujemy zmodernizowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s Cracow. Za nowy wystrój odpowiada austriacka pracownia BEHF Architects.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.