Architektura MuratorTechnikaPrzebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa

Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.

Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa
Nowo projektowane lukarny zaplanowano na szerokość dochodząca do 5,5 m; fot. Projekt Praga

Koncepcja projektowa: hotel Harenda odNowa

Hotel Harenda, dawny Dom Turysty PTTK usytuowany jest przy Trakcie Królewskim, w historycznym, kulturalnym i turystycznym centrum Warszawy. Trzykondygnacyjny budynek, położony naprzeciwko Pałacu Staszica i w sąsiedztwie pomnika Mikołaja Kopernika, został wzniesiony zaraz po wojnie w miejscu zburzonej kamienicy Franciszka Staniszewskiego. Ta prestiżowa lokalizacja u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej ma dodatkowy wymiar literacki – w kamienicy pod adresem dzisiejszego hotelu znajdowało się powieściowe mieszkanie Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki” Bolesława Prusa.

Projekt przebudowy i rozbudowy hotelu powstał w odpowiedzi na potrzebę zmiany wizerunku i standardu dwugwiazdkowego obiektu. Odzwierciedlenie historii oraz współczesnego wielkomiejskiego charakteru miejsca, otwarcie na miasto i nowa jakość przestrzeni – tak najogólniej można podsumować hasła towarzyszące procesowi projektowemu.

Czytaj też: Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim |

Zakres inwestycji obejmuje również realizację nowej aranżacji wnętrz hotelowych. Do najważniejszych elementów tego etapu można zaliczyć przeorganizowanie funkcjonalne parteru z przeniesieniem głównego wejścia, nowy układ pokoi na piętrach, adaptację i doświetlenie poddasza oraz dostawienie do budynku dwóch wind od strony dziedzińca. W istniejącym budynku powstanie łącznie 65 pokoi.

Harenda otwarta na miasto

Parter, kluczowy element nowego wizerunku hotelu, został w projekcie zdefiniowany jako reprezentacyjna przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na miasto oraz odpowiadająca wielkomiejskiemu stylowi życia i podróżowania. Głównym założeniem przestrzennym dla tej części budynku było wzajemne otwarcie wszystkich stref, uzyskanie dwustronnego, naturalnego doświetlenia oraz wyeksponowanie biegnącej wzdłuż całej bryły centralnej ściany z charakterystycznymi arkadami. Podstawowym założeniem funkcjonalnym było natomiast zapewnienie dużej elastyczności użytkowania. Z tego względu zminimalizowano strefy stałe na rzecz wielofunkcyjnej przestrzeni, którą można dowolnie dostosowywać do aktualnych potrzeb hotelu.

Tagi:
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.